با ارزش ترین مدارک IT

کسب مدارک آی تی و ارزشی فراتر از حد تصور

کسب مدارک تخصصی توسط هر فرد، در وهله اول نشان دهنده مهارت ها و توانمندی های وی در بیان و درک مفاهیم تخصصی درحوزه مربوطه تلقی میگردد. این برتری به کارفرمایان، همکاران و یا حتی خود فرد اثبات می کند که او در مواجه با مسائل و موضوعات، به شکلی تخصصی عمل می کند. این موضوع سبب خواهد شد تا انتظارات همکاران و تصمیم گیرندگان از او در زمینه مشاوره های کاری (با توجه به آگاهی و بینش شما در حوزه تخصصی مورد نظر) افزایش پیدا کند. در این بین تجربه و تخصص چنین افرادی است که می تواند یک کسب و کار را در مواجه با تغییرات داخلی و خارجی به سمت رشد و پیشرفت اقتصادی سوق دهد.

مدارک تخصصی اساساً تأییدیه هایی هستند که سبب بالارفتن ارزش کاری افراد می گردند زیرا در صنعت بسیار رقابتی و پرتقاضای فناوری اطلاعات، داشتن توانایی ها و مهارت هایی که سبب متمایز شدن یک فرد از فرد دیگر می گردد به آسانی حاصل نخواهد شد.

تصمیم گیری برای دریافت مدارک IT  و همچنین انتخاب نوع مدرک دریافتی دو مقوله اساسی در کسب مدارک آی تی به حساب می آیند. در واقع شما می بایست هدف خود از کسب مدارک IT ( ترفیع؟ حقوق بالاتر؟ مهارت های خاص) را مشخص نمایید. تصمیم گیری صحیح در این زمینه برای کسی که به عنوان یک متخصص IT قصد ادامه فعالیت دارد بسیار حائز اهمیت است زیرا بهره مندی از فرصت های لازم در جهت ارتقای دانش فنی جزو آیتم های موفقیت متخصصان IT به شمار می رود.

با توجه به صدها مدرک موجود در حوزه آی تی، کدامیک از این مدارک محبوب تر، معتبرتر و مناسب با اهداف کاری شما می باشد؟ این مقاله قصد دارد تا شما را با 18 مدرک معتبر و با ارزش حوزه IT (بدون هیچ اولویت بندی خاص) و بر اساس جستجوی سایت ها، بازخوردهای حاصله از مربیان و اساتید این حوزه و اطلاعات موجود در گزارش Global Knowledge 2017 IT Skills and Salary Report آشنا سازد.

 

1. مدرک AWS Certified Solutions Architect – Associate

حتی طراحان دوره آموزشی آمازون که چهار سال پیش در حال راه اندازی  برنامه های آموزشی کسب مدرک AWS بودند قادر به پیش بینی چنین تقاضای جهانی برای کسب مدارک AWS در حوزه سرویس های محاسباتی و رایانشی(Cloud services) نبودند. امروزه گواهینامه های AWS بسیار محبوب می باشند و برخی از بالاترین حقوق های دریافتی اختصاص به متخصصان این حوزه دارد.

آمازون وب سرویس (AWS)

AWS Certified Solutions Architect – Associate دربردارنده استانداردهای لازم برای متخصصان فضای ابری (cloud professionals)، و بسیاری از سازمان ها می باشد. در حال حاضر سرمایه گذاری های وسیعی توسط سازمان ها در حوزه خدمات ابری AWS در حال انجام است. براساس گزارش مهارت و دستمزد کارکنان حوزه فناوری اطلاعات، در ایالات متحده آمریکا و کانادا، مدرک AWS در رده سوم پردرامدترین مدارک آی تی (119،085 دلار) قرار دارد.

گواهینامه سطح دستیاری (associate-level) AWS برای متخصصان آی تی که در پی افزایش مهارت های خود در حوزه رایانش ابری و ایجاد موقعیت های شغلی بهتر هستند، مناسب می باشد.طبق گزارش فوق، 28 درصد تصمیم گیرندگان تمایل بالایی به استخدام متخصصان فضای ابری داشته و مطمئناً با توجه افزایش تقاضای جهانی در زمینه رایانش و محاسبات ابری ، احتمال کاهش متخصصین این حوزه بدون هیچ علتی بسیار بعید به نظر می رسد.

با توجه به یکه تازی AWS در حوزه فضای ابری، ضرورت مهارت در زمینه های اختصاصی AWS (AWS-specific) به خوبی مشهود می باشد و بعلاوه به دلیل وجود موقعیت های شغلی با درآمدهای فوق العاده خوب برای متخصصان این حوزه، می توان علت افزایش متقاضیان برای کسب گواهینامه AWS را به خوبی احساس کرد.

 

2. مدرک CCNA Routing and Switching

براساس نظرسنجی از بیش از 14000 مخاطب، تقریباً 18 درصد افراد دارای مدرک CCNA بودند، که خود نشان دهنده محبوبیت بالای مدرک CCNA و دوره های شبکه سیسکو در بین کارکنان فناوری اطلاعات می باشد. بعلاوه کسب این مدرک باعث خواهد شد تا شما مهارت های مورد نیاز برای برنامه ریزی، پیاده سازی، تأیید و رفع مشکلات شبکه های مبتتنی بر سوئیچ ها و روترهای سیسکو را کسب نمائید.

مدرک CCNA R&S

جای تعجب نیست که مدرک CCNA یکی از مدارک پرتقاضای امروز دنیای فناوری اطلاعات محسوب می گردد زیرا تکنولوژی رایانش ابری و فناوری های در حال تغییر مانند QoS و کنترلرهای بی سیم، همگی نیازمند درک عمیقی از مباحث مربوط به شبکه می باشند. با افزایش تلفن های همراه و ظهور اینترنت اشیاء (IoT)، یک مهندس شبکه باید دائما در حال پیشرفت و همگام سازی خود با رشد فناوری و افزایش مهارت های لازمه در حوزه های جدید فناوری اطلاعات باشد. در حقیقت مدرک CCNA مکمل شکاف مهارتی ناشی از سبقت تکنولوژی از آموزش می باشد.

تقاضای زیاد برای کسب این مدرک و سابقه طولانی مدت کمپانی سیسکو در حوزه شبکه یکی از عوامل اصلی مقبولیت این مدرک به حساب می آید. این میزان محبوبیت و درآمد دارندگان مدرک سیسکو باعث شده تا مدرک CCNA همواره در لیست پردرآمدترین مدارک IT در سال های گذشته قرار بگیرد. همچنین این مدرک پیش نیاز اصلی کسب مدرک CCNP R&S می باشد که سالانه به عنوان یکی از مدارک برتر و سودآور IT شناخته می شود.

بیشتر بخوانید:

 

3. مدرک PMP — Project Management Professional

PMP یکی از قدیمی ترین و معتبرترین مدارک در حوزه مدیریت پروژه است که از زمان آغاز به کار خود یعنی از سال 1984 تا به حال و حتی پس از گذشت 33 سال همچنان از مقبولیت و محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

علاوه بر سابقه طولانی، مدرک PMP یک مدرک بسیار معتبر برای ارتقا از پست های مهندس فنی به پست های مدیریتی می باشد. بنابراین، متخصصین -CertifiedPMP دارای حقوق های بالاتر از حد استاندارد هستند، به ویژه هنگامی که مدرکشان در کنار سایر مدارکی تخصصی قرار می گیرد این موضوع بیشتر نمود پیدا می کند. به عنوان مثال با کنار هم قرار گرفتن این مدرک و مدرک AWS، متوسط حقوق تا 30،674 دلار و با یکی از مدارک امنیتی ، تا 26،515 دلار افزایش می یابد. چنین افزایش حقوق مشابهی در کنار هم قرار گرفتن مدرک PMP با مدارک ITIL®، Red Hat® و مایکروسافت، نیز وجود دارد.

حرفه‌ایِ مدیریت پروژه

یکی دیگر از دلایل ارزشمند بودن مدرک PMP مربوط به آزمون آن می باشد زیرا یکی از سخت ترین آزمون ها در بین مدارک دیگر آی تی می باشد. در این آزمون، پنج زمینه مرتبط با چرخه عمر پروژه در حوزه های مختلف صنعتی مورد ارزیابی قرار می گیرد. حداقل الزامات برای شرکت در این آزمون ، دارا بودن مدرک آکادمیک (دوره چهار ساله) و حداقل سه سال تجربه کاری در مدیریت پروژه با 4500 ساعت فعالیت در پروژه های معتبر و 35 ساعت آموزش در مدیریت پروژه است. کسب این گواهینامه قطعاً نیاز به یک تخصص و انگیزه بالا برای رویارویی با چالش های پیش رو می باشد.

 

4. مدرک CompTIA Network+

اعتبار و اهمیت یادگیری network+ به حدی است که مایکروسافت، سیسکو و سایر موسسات، کسب مدرک network+ را به عنوان بخشی از پیش نیاز های ضروری برای کسب گواهینامه های خود قرار داده اند. این مدرک آغاز یک مرحله مستمر برای کسب گواهینامه های دشوارتر و اختصاصی تر به حساب می آید.

اما اگر شما هم با این پرسش مواجه اید که نتورک پلاس چیست باید بگوئیم که مدرک بین المللی network+ شایستگی یک کارشناس فنی در مدیریت، نگهداری، عیب یابی، نصب و پیکربندی زیرساخت های اصلی شبکه را اثبات می کند. از زمان ارائه مدارک کامپتیا از سال 1999 تا به حال، بیش از 235،000 نفر این گواهینامه را دریافت کرده اند.

​​​​مدرک نتورک پلاس

پایین بودن هزینه دوره network+ در کنار ارزش بالای آن باعث شده تا دریافت این مدرک به تکنسین های شبکه، دارندگان مدرک A+ و نیز کسانی که در زمینه پشتیبانی شبکه، سرپرستی شبکه یا آموزش شبکه فعالیت می کنند، به شدت پیشنهاد گردد.

بیشتر بخوانید:

 

5- مدرک CompTIA Security+

نیاز به متخصصین حرفه ای امنیت بسیار بالا بوده و مدرک Security+  اولین گام برای موفقیت های آتی کارشناسان امنیت سایبری به حساب می آید. تمام متخصصان فناوری اطلاعات، صرفنظر از نوع تخصص، می توانند از مزایای این مدارک سطح مقدماتی (foundation-level) و vendor-neutral (مدارکی که وابسته به تولید کننده خاصی نمی باشد) بهره مند شوند. برای کسب این مدرک، داشتن تجربه کاری به عنوان سرپرست شبکه و تمرکز محض بر روی مسائل امنیتی و تجربه کار در حوزه امنیت اطلاعات می تواند کمک شایانی به شما در زمینه آموزش security+ نماید. همچنین فراموش نکنید که برای کسب این مدرک شرکت در دوره NetworK+ اکیداً توصیه می گردد.

مدرک Security+

با اضافه شدن رایانش ابری، افزایش پیچیدگی و افزایش تخلفات شبکه ای، امروزه نگرانی سازمان ها بیشتر از همیشه نسبت به مسائل امنیت فناوری اطلاعات معطوف گشته است. سرفصل دوره های امنیت شبکه و مباحث security+ به گونه ای تدوین شده اند که به خوبی دانش لازم برای پیش بینی، واکنش و محافظت در برابر حملات سایبری را فراهم می نمایند.

بیشتر بخوانید:

 

6. مدرک ITIL® Foundation

مدرک ITIL یک مدرک سطح مقدماتی (entry-level) به حساب می آید که اخذ آن موجب بهره مندی دو سویه فرد و سازمان به کار گیرنده وی میشود، زیرا متخصصان ITIL علیرغم اینکه از میزان درآمد خوبی برخوردارند، در همسوسازی نیازهای کسب و کار شرکت ها با بخش های IT نیز بسیار اثربخش و کاراتر از افراد فاقد تخصص ITIL عمل می کنند.

مدرک ITIL Foundation ضمن فراهم کردن امکان شناخت چرخه حیات IT برای دانشجویان، آنان را با موارد مربوط به نتایج کسب و کار و مدیریت ریسک فرآیندها نیز آشنا می سازد. در واقع این متخصصان به هنگام تغییر شیوه فرایند تجاری شرکت ها، مهمترین نقش را بازی می کنند. آخرین ورژن از این مدرک ورژن 3 آن می باشد که دوره مربوط به آن نیز با همین نام یعنی دوره itil v3 شناخته می شود و افراد می توانند با شرکت در آزمون بین المللی ITIL مدرک آن را کسب نمایند.

مدرک ITIL

این مدرک همچنین می تواند جدا از مزایای تجاری که مدرک ITIL برای شرکت ها به ارمغان می آورد، بطورقابل توجهی سبب بالارفتن اعتبار دیگر مدارک اخذ شده توسط شما نیز گردد. به عنوان مثال قرار گرفتن مدرک ITIL Foundation در کنار مدارک سیسکو، گواهینامه های مدیریت پروژه، مانند COBIT، TOGAF یا PMI، می تواند سبب افزایش قابل توجه متوسط حقوق و دستمزد شما گردد. در کنار هم قرار گرفتن چنین مزایای قابل توجهی سبب شده تا این مدرک در سال های گذشته همواره در کنار پردرآمدترین مدارک آی تی سال قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:

 

7. مدرک CCNA Security

آیا به دنبال مقابله با تهدیدات امنیتی و کاهش خطرات حملات سایبری در شبکه های مجهز به تجهیزات سیسکو هستید؟ برای نیل به این هدف نیاز به کسب مدرک CCNA Security و شرکت در دوره های امنیت شبکه دارید. با شرکت در دوره CCNA Security  و کسب مدرک فوق می توانید مهارت های خود را در توسعه زیرساخت ها و شناسایی آسیب پذیری های شبکه اثبات نمایید.

مدرک CCNA Security

مانند تمامی گواهینامه های سیسکو، اعتبار مدرک سیسکو سکوریتی این شرکت نیز به مدت سه سال می باشد و قبل از آمادگی برای کسب گواهینامه CCNA Security ، کسب مدارک CCENT یا ICND1 v3.0 (اتصالات بین تجهیزات شبکه ای سیسکو، قسمت اول) برای موفقیت در آزمون توصیه می شود. همچنین فراموش نکنید که مدرک CCNA Security  پیش نیاز اصلی شرکت در دوره CCNP Security و کسب مدرک آن می باشد.

بیشتر بخوانید:

 

8. مدرک MCSA: SQL Server 2012/2014

محبوبیت بالا و دستمزدهای مناسب مدرک SQL Server باعث شده تا این مدرک از سایر مدارک IT متمایز گردد. گواهینامه های مایکروسافت بسیار متداول و گسترده مورد استفاده قرار می گیرند به طوری که 36 درصد از مخاطبان نظرسنجی حقوق و مهارت های IT ما دارای مدرک مایکروسافت و 44 درصد از آن ها دارای گواهینامه SQL Server بودند.

مدرک SQL SERVER

مخاطبین اصلی دوره MCSA: SQL Server 2012/2014 علاقه مندان حوزه مدیریت داده ها می باشند. کسب این مدرک برای مدیریت SQL Server مایکروسافت ضروری بوده و اولین گام جهت شرکت در آزمون MCSE ( Data Platform یا MCSA Business Intelligence Certifications) می باشد.

کسب مدرک MCSA از الزامات اولیه برای افراد علاقه مند به کار در زمینه های شغلی مرتبط با توسعه دهنده نرم افزار و یا پایگاه داده ها یا یک تحلیلگر پایگاه داده می باشد. سطح دستمزد افراد دارای مهارت MCSA: SQL از میزان مطلوبی برخوردار  بوده بطوری که در رتبه پانزدهم (90،303 دلار) پردرآمدترین مدارک آی تی قرار دارد.

 

9.مدرک MCSA: Windows Server 2016

شرکت مایکروسافت در سپتامبر 2016 اولین نسخه از ویندوز سرور 2016 را با چندین ویژگی جدید به بازار ارائه نمود. این ویژگی ها شامل موارد ذیل می باشد:

  • Nano Server(قابلیت نانو سرور)
  • Containers(پشتیبانی از کانتینرها)
  • Storage Spaces Direct(قابلیت ذخیره سازی مستقیم)
  • PowerShell enhancements(پاورشل ارتقا یافته)
  • Hyper-V enhancements(هایپر-وی ارتقایافته)

عرضه ویندوز سرور 2016 این شرکت را بر آن داشت تا همزمان با عرضه آن، مدارک مایکروسافت و به طبع آن دوره های مایکروسافت را نیز بروزرسانی نماید. با شرکت در دوره MCSA 2016 و اخذ مدرک MCSA: Windows Server 2016  این امکان برای شما فراهم می شود تا در کنار کسب مهارت های لازم جهت کاهش هزینه ها و بهبود ارزش کسب و کار، با شرکت در آزمون و اخذ مدارک بین المللی مایکروسافت نه تنها از نظر جایگاه شغلی بلکه از نظر درآمد مالی نیز ارتقاء پیدا کنید.

مدرک mcsa 2016

همه گیر بودن محصولات مایکروسافت و ارزشمند بودن مدارک آن این ویژگی ها باعث شده تا مدارک مایکروسافت از دید مدیران شبکه، مدیران سیستم های کامپیوتری یا متخصصین شبکه های کامپیوتری، یک مدرک ایده آل به حساب می آید. مدارک ویندوز سرور در مقایسه با مدارک CCNA روتینگ و سوئیچینگ، CompTIA A+  و CompTIA Security+  همواره از میزان محبوبیت یکسانی برخوردار بوده اند.

بیشتر بخوانید:

 

10. مدرک VMware Certified Professional 6.5 – Data Center Virtualization (VCP6.5-DCV)

تقاضا برای دریافت مدرک VCP6.5-DCV همگام با رشد فزاینده مجازی سازی دیتاسنترها و زیرساخت های سازمانی در حال افزایش است. مدیران دیتا سنترها برای استخدام متخصصان فناوری اطلاعات با توانمندی بالا و در زمینه های مورد نیاز کاری خود، به شدت در حال رقابت می باشند و در این میان شرکت در دوره آموزشی vmware vsphere و دریافت مدرک VCP6.5-DCV یک شانس عالی برای متقاضیان شغلی متخصص مجازی سازی زیرساخت های شبکه می باشد.

مدرک vcp6.5

میزان درآمد متخصصان داری مدارک VMware قابل توجه بوده و حضور همیشگی این مدرک در لیست پردرآمد ترین مدارک آی تی سال گواهی بر این مدعاست.

با توجه اینکه بازار مجازی سازی در حال حاضر در اختیار کامل شرکت Vmware می باشد لذا برای علاقمندان به مجازی سازی، دوره های Virtualization محصولات شرکت  Vmware بهترین انتخاب برای یادگیری مراحل مورد نیاز برای ایجاد زیرساخت های مجازی انعطاف پذیر ( نصب، پیکربندی و بهینه سازی) با استفاده از vSphere محسوب می شوند.

بیشتر بخوانید:

 

11. مدرک Certified in Risk Systems and Control (CRISC)

اگر خواستار حقوق بالاتر هستید، اخذ مدرک CRISC یکی از گزینه های مناسب می باشد زیرا  این مدرک در سه سال از چهار سال گذشته در دسته پردرآمدترین مدارک آی تی قرار گرفته است . بر طبق گزارش حقوق و مهارت IT Skillsand Salary Report ، حقوق متوسط افرادی با مدرک CRISC شامل 127،507 دلار در ایالات متحده آمریکا و کانادا و 108،271 دلار در سراسر جهان بوده است.

مدرک CRISC

مدرک امنیت سایبری ISACA cybersecurity certification مختص کارشناسان فناوری اطلاعات، مدیران پروژه و سایر افراد دخیل در مشاغل مرتبط (شناسایی و مدیریت خطرات آی تی و کسب و کار از طریق کنترل سیستم های اطلاعات) طراحی شده است. همزمان با افزایش تقاضای بازار کار برای جذب متخصصان امنیتی مجرب ، کسب مدرک ISACA به دلیل برجسته کردن توانایی افراد فعال در زمینه امنیت سایبری نسبت به متخصصان امنیتی فاقد مدرک ISACA از محبوبیت قابل توجهی برخوردار گشته است.

مخاطبان اصلی این مدرک، متخصصان با انگیزه ، سخت کوش و علاقه مند به یادگیری مهارت های امنیت سایبری همگام با توسعه تکنولوژی می باشد. ضمناً 80 درصد از کارشناسان حرفه ای ISACA از طرق مختلف دوره آموزشی فوق را با موفقیت به پایان رسانده اند که نشان از انگیزه بالا در بین متخصصان این حوزه امنیتی دارد.

 

12.مدرک Certified Information Systems Security Professional (CISSP)

اخذ گواهینامه CISSP ارزشی معادل کسب مدرک کارشناسی ارشد در زمینه امنیت فناوری اطلاعات را دارد. مدرک (ISC)2 از الزامات اساسی اغلب کارکنان امنیتی سازمان ها می باشد.

مدرک CISSP

مدرک فوق، چهارمین مدرک پردرآمد در ایالات متحده آمریکا و کانادا بوده بطوریکه متوسط حقوق و دستمزد برای کارشناسان مجهز به این گواهینامه 118،179 دلار و از لحاظ جهانی، مدرک CISSP در رده دوم پردرآمدترین مدارک آی تی و با حقوق متوسط 103،981 دلار می باشد.

موسسه CISSP از سال 1994 تا به حال توانایی بالای خود را در زمینه آموزش معماری، طراحی، مدیریت و کنترل مسائل امنیتی سازمانی به خوبی اثبات نموده است.

پیش نیازهای لازم برای دریافت  مدرک CISSP ، پنج سال تجربه کاری و تأیید مجدد مدرک هر 3 سال یکبار می باشد. اخذ این مدرک، اعتبار سالها تجربه کارکنان حوزه امنیتی را به همراه داشته و از ارزش بسیار بالایی برخوردار است – مدت زمان آزمون  CISSP یک زمان غیرمعمول 6 ساعته می باشد.

 

13.مدرک Certified Ethical Hacker (CEH)

کسب این گواهینامه پیشرفته امنیتی، بهترین فرصت برای دسترسی به ابزارهای متداول هکینگ و یادگیری مهارت های لازم برای شناسایی آسیب پذیری ها و نفوذپذیری های موجود در شبکه یک سازمان یا شرکت می باشد.

مدرک CEH

اگر بخواهیم خیلی ساده به شما بگوییم که مدرک CEH چیست باید بگوییم که این مدرک یکی از معروفترین گواهینامه های انجمن بین المللی مشاوران تجارت الکترونیک EC-Council و vendor-neutral (وابسته به تولید کننده خاصی نبوده) بوده که هر یک از متخصصان فناوری اطلاعات که به نحوی با فرآیند یکپارچه سازی زیرساخت های شبکه در ارتباط می باشند، می توانند نسبت به اخذ آن اقدام نمایند. دوره آموزشی CEH دوره بسیار مناسبی در حوزه امنیت به حساب می آید و راهکارهای مبارزه با تهدیدات امنیتی فضاهای ابری، که یکی از چالش های رو به رشد دنیای آی تی به حساب می آید را نیز پوشش می دهد. در آزمون CEH ، مهارت های هکینگ و توانایی افراد در شناسایی نقاط ضعف و حفره های موجود در شبکه دفاعی سازمان مورد سنجش قرار می گیرد.

فراموش نکنید که برای دفاع در مقابل حملات هکرها، باید مانند یک هکر فکر کرد و این ذهنیت توسط دوره های آموزشی CEH و در بهترین شرایط امکان پذیر می گردد. درباره دوره CEH خوب است بدانید که شما برای گرفتن مدرک CEH و شرکت در آزمون بین المللی CEH نیاز به گذراندن دوره خاصی به عنوان پیش نیاز دوره CEH ندارید اما نجربه نشان داده که شرکت در دوره Security+ روند یادگیری شما را به شدت تسهیل می کند. پایین بودن قیمت دوره CEH نسبت به سایر دوره های امنیتی سطح پیشرفته باعث شده تا ثبت نام دوره CEH  برای افرادی که به تازگی قصد ورود به این حوزه را دارند آسان تر باشد.

بیشتر بخوانید:

 

 

14. مدرک Citrix Certified Associate – Virtualization (CCA-V)

آموزش مجازی سازی Citrix برای متخصصین این حوزه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دستمزدها برای متخصصان این حوزه جهش بالایی داشته و پیشرفت کاری در این حوزه وابسته به یادگیری مستمر مهارت ها و دانش های جدید می باشد.

مدرک CCA-V

برای اپراتورها و مدیران فناوری اطلاعات که از نرم افزار مجازی سازی XenDesktop 7  استفاده می نمایند، اخذ مدرک CCA-V اولین گام برای تخصص در این حوزه محسوب می گردد. بالاترین حقوق و دستمزد (96،100 دلار) در بین تمام گواهینامه ها در سال 2017 متعلق به دارندگان مدرک CCA-V ثبت گردید. بعلاوه  با کسب اعتبارنامه حرفه ای مجازی سازی Citrix Certified Professional توسط متخصصان فناوری اطلاعات ، این مبلغ بطور متوسط تا 102،000 دلار قابل افزایش می باشد.

میزان درآمد کارکنان دارای مدرک Citrix واقعا چشمگیر می باشد. درآمد خالص آنها به میزان 14000 دلار بیشتر از همکاران خود که فاقد مدرک Citrix هستند می باشد. برای مهندسین سیستم ، دریافت گواهینامه Citrix ،افزایش درآمد 5 تا 8 درصدی را به همراه دارد.

 

15. مدرک Red Hat® Certified Engineer (RHCE)

معروفیت مدرک RHCE اساساً به دلیل واقعی بودن آزمون آن(real-world exams) و دیگری معتبرترین و سخت ترین آزمون از سری آزمون های سیستم عامل لینوکس می باشد.

مدرک RHCE

RHCE برای سرپرستان ارشد سیستم های لینوکسی(senior Linux administrators) که نیاز به اثبات توانایی خود در پیکربندی سرویس های شبکه و سرویس های امنیتی شبکه روی سرورهای لینوکسی دارند از اهمیت بالایی برخوردار است.

در آزمون های RHCE،  شایستگی و تبحر فرد شرکت کننده در یک سیستم زنده و کاملاً عملی بدون سوالات چند گزینه ای و تنها بر اساس توانایی آنها در پیاده سازی و اجرای وظایف خواسته شده انجام می پذیرد.

پیش نیاز شرکت در آزمون  RHCE ، کسب مدرک RHCSA می باشد. کسب این مدرک برای سرپرستان شبکه های مبتنی بر سیستم عامل لینوکس و با هدف اثبات هر چه بیشتر تجارب حرفه ای و توانایی های واقعی آنان ضروری می باشد.

 

16.مدرک COBIT

با گسترش مجازی سازی و رایانش ابری و کمرنگ شدن بخش های فیزیکی فناوری اطلاعات، راهبری فناوری اطلاعات (IT governance) به یکی از بزرگترین چالش های صنعت آی تی بدل شده است. در حال حاضر  مبحث راهبری فناوری اطلاعات از محبوبیت خوبی برخوردار است بطوریکه میزان حقوق های پرداختی به کارکنان دارای گواهی نامه های راهبری آی تی در ایالات متحده و کانادا (115،521 دلار) و در سراسر جهان (92،766 دلار) نشان دهنده این مقبولیت می باشد.

مدرک COBIT

چهارچوب کوبیت یا همان COBIT که توسط IT Governance Institute and the Information Systems Audits and Control Association یا به اختصار ISACA تنظیم شده است، موقعیتی منحصر به فرد برای متخصصان فناوری اطلاعات است تا با کسب این مهارت، در همگام سازی نیازهای فناوری اطلاعات با خواسته های تجاری یا کسب وکار موفق تر عمل نمایند.

گواهینامه COBIT با تمرکز بر قابلیت انجام یک فرآیند و دستیابی به اهداف تعیین شده به خوبی با مدارک ITIL هماهنگ بوده دارای 5 اصل کلی برای مدیریت IT می‌باشد:

 1-برآورده سازی نیازهای ذینفعان

2- پوشش سرتاسری تجارت یا کسب و کار(enterprise end to end)

3- اعمال یک چارچوب یکپارچه و کامل

4- بگارگیری یک رویکرد جامع وکلی

5- تفکیک راهبری(Governance) از مدیریت سازمانی(Management)

 

17. مدرک MCSE: Cloud Platform and Infrastructure

یکی دیگر از مدارک با ارزشمند دنیای IT بدون شک مدرک MCSE از سری مدارک مایکروسافت است، این کلمه که خلاصه شده عبارت Microsoft Certified Solutions Expert می باشد یک گواهینامه سطح-کارشناسی (expert-level) از موسسه مایکروسافت است که در ماه مارس 2017 جایگزین MCSE: Infrastructure Server شده است. محتوای اصلی دوره MCSE به چگونگی انتقال و نصب(deployment) ویندوز سرور در محل(on-premises) و بر روی فضای ابری (on the cloud) می پردازد.

مدرک MCSE

تمامی اطلاعات مربوط به آزمون های Windows Server و Azure را می توان در این پکیچ آموزشی مشاهده نمود. دوره های فوق، تخصص لازم در زمینه دیتاسنترهای مدرن، فناوری های ابری، مدیریت هویت، مدیریت سیستم، مجازی سازی، ذخیره سازی و شبکه بندی را برای فراگیران فراهم می کند.

سرپرستان و معماران رایانش ابری رایانه ای در حال حاضر از درآمد خوبی برخوردار می باشند به گونه ای که میزان حقوق دریافتی متخصصان MCSE( کارشناسان پلت فرم و زیرساخت های فضای ابری ) 10 درصد بالاتر از حد استاندارد جهانی می باشد.

اگر قصد دریافت گواهینامه های دیگر مایکروسافت را دارید، مدارک  پایه MCSA: Windows 2012، MCSA: Windows 2016، MCSA: Cloud Platform یا MCSA: Linux on Azure توصیه می گردد.

بیشتر بخوانید:

18. مدرک Six Sigma

مدارک شش سیگما تنها مختص حوزه فناوری اطلاعات نبوده بلکه یک روش شناسی جامع و نظام مند تجاری است که با استفاده از داده ها و تجزیه و تحلیل داده ها و حذف اشتباهات، اتلافات و دوباره کاری ها، سبب بهبود عملکرد کسب و کار می گردد و شامل سه سطح دوره کمربند سبز شش سیگما(Six Sigma Green Belt)، دوره کمربند مشکی شش سیگما (Six Sigma Black Belt) و دوره کمربند مشکی استاد شش سیگما (Six Sigma Master Black Belt) می باشد. دارندگان هر سه مدرک فوق از حقوق متوسط بین 103،000 تا 128،000 دلار برخوردار هستند. متخصصان آی تی با مدرک شش سیگما از حقوق خوبی برخوردار بوده و انعکاس ارزش کاری آنها در عملکردهای تجاری بهبودیافته به وضوح قابل مشاهده می باشد.

مدرک 6 سیگما

پیش نیازهای ضروری برای کسب گواهینامه شش سیگما، دارابودن سابقه رهبری یک پروژه معتبر می باشد. هیچ آزمون استانداردی برای کسب گواهینامه های شش سیگما وجود ندارد. برخی از سازمان ها با برگزاری آزمون های شش سیگما و تعریف پروژه که توسط سازمان مربوطه برنامه ریزی می گردد قادر به ارائه مدارک به کارکنان خود می باشند.

 

اما کلام آخر..

اگر خواستار تغییر برای موفقیت های آتی هستید، ابتدا اهداف خود را از شرکت در دوره های آموزشی مشخص نمایید. هیچگاه بطور تصادفی دوره مورد نظر خود را از این لیست انتخاب نکنید. آموزش صرف کافی نبوده بلکه باید بصورت کاربردی باشد تا نتیجه مطلوب حاصل گردد. اهداف خود را با دقت و با جزئیات کامل برنامه ریزی کنید و برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید.

محبوبیت یک مدرک، به معنای مناسب بودن مدرک مربوطه با خواسته های شما نمی باشد. اگرچه 18 گواهینامه فوق به دقت مورد ارزیابی قرار گرفته و معتبر می باشند اما مسئله مهم تر مطابقت داشتن این گواهینامه ها با مسیر حرفه ای و کاری شما می باشد. آیا آنها سبب افزایش و تسریع ارزش کاری و تغییرات مفید در جهت بهبود کسب و کار شما می گردند؟

از cross-certification بودن (همخوان بودن مدارک) گواهینامه ها اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال، مدارک مایکروسافت، CompTIA و ITIL به خوبی با مدارک سیسکو همخوانی دارد.گسترش تخصص و دانش در چندین موسسه، یکی از بهترین شیوه های برجسته کردن توانمندی های خود در محیط کار نسبت به سایر همکاران به حساب می آید.

طبق گزارش نظرسنجی حقوق و مهارت های شغلی ،تقریباً 50 درصد از مخاطبان، هدف از شرکت در دوره های آموزش را آمادگی برای کسب گواهینامه های مورد نظر خود اظهار کردند در حالیکه 10 سال پیش، این تعداد در حدود 9 درصد ثبت گردید. امروزه اهمیت و ارزش گواهینامه های آی تی بر هیچ کسی پوشیده نیست و تنها سوالی که همواره مطرح می باشد هماهنگی و تناسب دوره های فوق با اهداف متقاضیان دوره های آموزشی می باشد.

برچسب ها

نظرات

امین (تایید نشده) در تاریخ 18 خرداد 1401 نوشته:

ممنونم از شما عالی بود

محمد رضا (تایید نشده) در تاریخ 27 تیر 1399 نوشته:

سلام یه سوال داشتم برای پایتون و جاوا چه مدرک بین المللی هست تا امتحان بدیم

خرید اینترنتی (تایید نشده) در تاریخ 12 بهمن 1398 نوشته:

مرسی بابت مطالب و گفته های زیبا و تاثیرگذاری که به اشتراک گذاشته اید که نکات در دسترس موجب می شود تا به فرآیند فوق العاده ای کار رسید که متفاوت عمل خواهد نمود.
باسپاس

احسان (تایید نشده) در تاریخ 6 آذر 1398 نوشته:

درود بر شما

سپاس از مطلب خوبتون

لطفا برای اینکه بین طرفداران مدارک هم دعوا نشه و هم اینکه یه مطلب جامع ارسال کنین یه تقسیم بندی کنین انواع رشته های مرتبط با علوم کامپیوتر رو و مسیر پیشرفت اون رو توضیح بدین و مدرک هر مرحله رو معرفی کنین. اینجوری خیلی بهتره

حامد (تایید نشده) در تاریخ 16 فروردین 1398 نوشته:

سلام. مدارک معتبر آی تی در ایران چیا هستن؟

علی (تایید نشده) در تاریخ 22 مهر 1401 نوشته:

مایکروسافت
سیسکو

پیش نیاز نتورک پلاس

اینا رو بری ۸ ماه کلا میتونی شبکه رو عملی ببندی و مدیریت کنی و هلپ دیسکشم باشی

Mehrdadojaghi (تایید نشده) در تاریخ 15 دی 1397 نوشته:

جالب بود ولی سیسکو تو ایران مورد بیتوجهی قرار گرفته ولی اگر تحریما برداشته بشن همه میرن سمت سیستکو تا این که میکروتیک MCSA رو هم لطف کنید بذارید رتبه 1 ممنون میشم :)

مهر.داد زارع (تایید نشده) در تاریخ 4 شهریور 1397 نوشته:

سپاسگذارم خیلی مفید بود

نیمتا (تایید نشده) در تاریخ 31 تیر 1397 نوشته:

ممنون از مطلب خوبتون

3dengineer (تایید نشده) در تاریخ 29 تیر 1397 نوشته:

مقاله بسیار ارزشمندی بود ممنون از شما

کانکس شیراز | … (تایید نشده) در تاریخ 6 خرداد 1397 نوشته:

مدارک سیسکو بهترین هستند، البته برای کسب علم؛ نه برای کار در ایران

با تشکر

بازار نمک جهان (تایید نشده) در تاریخ 25 اردیبهشت 1397 نوشته:

با مواردی که ذکر کردید موافقم

اما قرار دادن مدرک های مایکروسافت در رتبه های 8 و 9 یکم بی انصافیه :)))

شما نیز نظر خود را بنویسید:

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.