زیرساخت های شبکه نقش حیاتی را در سیستم های فناوری اطلاعات یا همان IT بازی می کنند. شبکه ها علاوه بر وظیفه انتقال دیتا بین اجزای درونی یک سیستم، وظیقه انتقال آن بین کاربران و سیستم ها را نیز بر عهده دارند. در این بین اهمیت شبکه موجب شده است تا فرصت های شغلی فراوانی در اختیار افرادی که در دوره های تخصصی آموزشی شبکه شرکت کرده اند قرار بگیرد.

راهنمای شروع شبکه

 

چرا آموزش شبکه؟

رشد چشمگیر فناوری اطلاعات و به خصوص شبکه طی سالیان اخیر زمینه ساز ایجاد فرصت های شغلی فراوانی دراین بخش شده است. این امر سبب شده تا بسیاری از علاقمندان IT با هدف ارتقاء سطح دانش و اطلاعات خود به شرکت در دوره های آموزش شبکه گرایش پیدا کنند.

اداره آمار کار آمریکا اخیرا پیش بینی نموده که تا سال 2022 میلادی مشاغل مربوط به حوزه شبکه و سیستم های کامپیوتری با رشد 12 درصدی همراه خواهند بود.همچنین بر اساس گزارش سالانه حقوق و دستمزد در سال 2018 میلادی میانگین درآمد دارندگان حرفه ای مدرک Network+ به طور میانگین 97.260 دلار در سال بوده است. حال با این تفاسیر شما قطعا در ابتدای ورود به دوره های آموزش شبکه با پرسش هایی مواجه خواهید شد و ما قصد داریم تا در این راهنما به شکل خلاصه به این پرسش ها پاسخ دهیم.

 

ادمین شبکه چه کار می کند؟

یک ادمین شبکه وظیفه طراحی، پیاده سازی و عملیاتی کردن اجزای مربوط به زیرساخت های یک شبکه را بر عهده دارد. همچنین مراقبت و حفظ در دسترس بودن (HA) و نیز قابل اطمینان بودن (reliability) شبکه، از جمله دیگر وظایف یک ادمین شبکه می باشد. توجه داشته باشید که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا عملکرد یک شبکه به طور مستقیم بر روی عملکرد سایر سیستم های IT نیز تاثیر گذار است.

فراموش نکنید که مسئولیت های یک ادمین شبکه بنا بر کوچک یا بزرگ بودن یک سازمان متفاوت است. در سازمان هایی در اندازه های متوسط و بزرگ، ادمین های شبکه مسئولیت اجزای اصلی و کلیه امور مربوط به شبکه را بر عهده دارند. در حالی که در سازمان های کوچک وظیفه این افراد عمدتا به پشتیبانی از کاربران و سرورها ختم می شود.

 

چگونه ادمین شبکه شویم؟

به طور کلی شما برای این که به یک ادمین شبکه تبدیل شوید نیاز دارید تا در زمینه عملیات مربوط به سیستم های IT از دانش و پیش زمینه اطلاعاتی خوبی برخوردار باشید. یکی از راه های کسب دانش در این حوزه برخورداری از مدارک دانشگاهی در زمینه علوم کامپیوتری می باشد، اما این راه تنها راه برای شروع کار در این حرفه نیست و ما ادمین های شبکه بسیار موفقی نیز داریم که مدرک دانشگاهی آنان مربوط به کامپیوتر نبوده و یا سابقه کاری آنان ارتباطی با IT نداشته است.

پس با این تفاسیر چنانچه دارای مدارک دانشگاهی در زمینه علوم کامپیوتری هستید، راه برای شما هموار است اما اگر قصد دارید تا حرفه خود را عوض کنید و همچنین تمایلی نیز به دریافت مدارک دانشگاهی ندارید، آن وقت می توانید تا با کمک بسیاری از منابع موجود و بخصوص اینترنت، خود را با پیش زمینه های لازم مربوط به حوزه فناوری جهت ورود به حرفه شبکه آماده سازید.

 

چه مدارکی برای ورود به بازار شبکه لازم است؟

پس از آن که دانش اولیه خود در زمینه سیستم های کامپیوتری را تکمیل نمودید، وقت آن رسیده است که بر میزان دانش خود در زمینه شبکه های کامپیوتری بیافزایید. همانطور که حتما نیز بارها شنیده اید بهترین راه برای این کار، شرکت در دوره های آموزشی شبکه و دریافت مدرک می باشد.

این مدارک و گواهینامه ها اغلب توسط شرکت های فروشنده این تجهیزات همچون سیسکو (Cisco)، جونیپر (Juniper) و Huawei پشتیبانی می شوند، اما در این بین، مدارکی هم وجود دارند که مشخصا به یک کمپانی خاص، یا یک نرم افزار و یا سخت افزار بخصوص مربوط می شوند.

سایر مدارک در این زمینه با نام مدارک مستقل از فروشندگان تجهیزات یا در اصطلاح (vendor-neutral) شناخته می شوند که از جمله آنان می توان به کامپتیا (CompTIA) اشاره کرد.

بسیاری از مدارک و دوره های آموزشی موجود بر اساس میزان اطلاعات و حوزه هایی که تحت پوشش قرار می دهند سطح بندی شده اند. این سطح بندی ها عموما به شکل مبتدی (beginner)، متوسط (intermediate) و متخصص (expert) توسط شرکت های مختلف عرضه می شوند و دانشجویان برای شرکت در آنان می بایست از سطح مبتدی کار را آغاز کنند.

 

 آموزش شبکه با کدام دوره شروع می شود؟

 

1-دوره آموزش Network+

آموزش network+

دوره Network+ یا (CompTIA Network Plus) را می توان تقریبا پیش نیاز تمامی دوره های مربوط به دوره های سیسکو و دوره های مایکروسافت دانست و بیشتر علاقه مندان ورود به حوزه شبکه باید در این دوره آموزشی شرکت کنند. طراحی دوره نتورک پلاس به گونه ای انجام شده است که بتواند مشتاقان به کار در حوزه شبکه را با پایه و اساس طراحی، پیکربندی و عیب یابی زیرساخت های متعلق به شبکه های بی سیم و با سیم آشنا سازد.

افراد با گذراندن این دوره آموزشی، دانش لازم جهت اداره روزانه و ابتدایی عملیات مربوط به زیرساخت های شبکه متشکل از برندها مختلف تجهیزات را کسب خواهند نمود.

 

کلام استاد:

اگر هنوز نیازمند کسب اطلاعات بیشتری در زمینه این دوره هستید به شما توصیه می کنیم ویدئو مهندس محمد صمیمی مدرس با سابقه شبکه را از دست ندهید:

 

 

2-دوره آموزش CCNA Cisco

آموزش ccna

پس از گذراندن دوره آموزش شبکه Network+ که در واقع اساس آشنایی شما با شبکه به حساب می آمد، چنانچه برند سیسکو را برای ادامه کار در این حوزه انتخاب نمایید. آن وقت حضور شما در دوره CCNA سیسکو و اخذ مدرک CCNA را می توان اولین گام جدی شما برای ورود به حوزه شبکه نامید. این دوره شما را با اصول مربوط به یک ادمین شبکه آشنا می سازد.

برخی بر این باورند که محبوبیت مدرک CCNA صرفا ناشی از حضور دستگاه های برند Cisco در زیرساخت های شبکه است و باید اعتراف کرد که این اظهار نظر پر بیراه نمی باشد و حقیقت دارد. در عین حال برخی دیگر نیز معتقدند که این محبوبیت به خاطر این مسئله است که سیسکو با برگزاری دوره های CCNA موجب بهبود و توسعه سطح مهارت ادمین های شبکه شده است و همین موضوع منجر به گسترده تر شدن هر چه بیشتر استفاده از تجیزات سیسکو شده است.

گرچه دوره CCNA مختص برند سیسکو و تجهیزات مربوط به آن است، اما یکی از جذاب ترین مزایای این دوره آموزشی این است که مفاهیم بیان شده در آن به گونه ای است که برای استفاده از دیگر تجهیزات مربوط به شبکه نیز کاربرد دارد. یکی دیگر از مزایای مدرک CCNA امکان دسترسی به منابع آموزشی و همچنین تعداد قابل توجهی از دارندگان این مدرک می باشد که خود باعث به وجود آمدن یک جامعه گسترده برای یادگیری می گردد.

این دوره آموزشی به مرور زمان دستخوش تغییرات و به نوعی تکامل شده است و در حال حاضرآخرین نسخه آن ورژن CCNA 200-301 می باشد که توسط موسسه آموزشی ارژنگ همینک در حال برگزاریست و شما با مراجعه به تقویم دوره های ارژنگ می توانید در آن شرکت کنید. ادامه این دوره های آموزشی در قابل دوره های CCNP و دوره های CCIE دنبال می شود که افراد حرفه ای و متخصص را هدف قرار می دهد.شما همچنین می توانید تا با مراجعه به تقویم دوره های سیسکو از ساعات و نحوه زمان بندی برگزاری این دوره ها مطلع گردید.

 

3-دوره آموزش MCSA

آموزش mcsa

یکی دیگر راه های ورود به بازار شبکه، انتخاب دوره های مایکروسافت است. در واقع دوره آموزشی MCSA نقطه شروع شما برای کار در حوزه شبکه تحت برند شرکت مایکروسافت به حساب می آید. مخاطبین دوره MCSA را دانشجویان و نیز علاقه مندان ورود به بازار کار شبکه تشکیل می دهد و شما در این دوره با اساس مربوط به شبکه به شکل کامل آشنا می گردید و افراد پس از سپری کردن این دوره از مهارت ها و دانش لازم برای پشتیبانی از زیرساخت های شبکه، بخصوص محصولات مایکروسافت برخوردار خواهند بود. شرکت در این دوره هیچ پیش نیازی جز دوره آموزشی Network+ ندارد و مباحث مربوط به سخت افزارهای شبکه ، پروتکل ها،سرویس ها و نیز کار با Windows Server 2016 را نیز پوشش می دهد.این دوره عمدتا با هدف کاهش هزینه های دانشجویان در قالب Pack ارائه می شود.

 

مهم ترین نکته به هنگام شروع کار در حوزه شبکه چیست؟

حال که با اصول مربوط به شبکه و سیستم های کامپیوتری آشنا شدید و مدارک معتبر و لازم را اخذ نمودید، قدم بعدی این است که در یک شرکت مشغول به فعالیت شوید. یکی از کلیدی ترین مسائل در زمینه شبکه های کامپیوتری مسئله داشتن تجربه عملی می باشد. چیزی که تنها و تنها با کار کردن با تجهیزات و دستگاه های واقعی و مواجه شدن با مشکلات و پیدا کردن راه حل برای آنان بدست می آید.   

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که به هنگام شروع کار در این حوزه به خاطر داشته باشید که جایگاه ابتدایی که به شما تخصیص پیدا می کند دائمی نخواهد بود و شما با هدف کسب تجربه عملی ناگزیر به سپری کردن این دوران در سطوح پایین می باشید و همین کسب تجربه به شما کمک خواهد نمود تا در ادامه فرصت های شغلی به مراتب بهتری نصیب شما شود.

 

کلام آخر

فناوری به سرعت در حال تغییر است و ممکن است آن چه که امروز به عنوان یک فناوری محسوب می شود فردا منسوخ شده قلمداد شود. پس لازم است تا شما که کار در حوزه شبکه و حوزه IT را انتخاب نموده اید نه تنها در حوزه شبکه، بلکه در سایر حوزه های مربوط به IT همواره به روز یا در اصطلاح UPDATE باشید. حوزه شبکه بسیار رقابتیست و لازمه حضور شما در موقعیت های شغلی و کسب درآمد های مناسب، آگاهی و برخورداری شما از مهارت های لازم و بروز در این حوزه می باشد.

 

 

شبکه به اتصال چند سیستم کامپیوتر و برقراری ارتباط بین آن ها و اشتراک گذاری نرم افزار ، سخت افزار ، داده و اطلاعات در بین چندین کاربر می گویند. در شبکه های کامپیوتری طیف وسیعی از برنامه های کاربردی و سرویس ها مورد استفاده قرار می گیرند. در حال حاضر وجود شبکه های کامپیوتری برای همه شرکت ها در جهت مدیریتی بهتر امری ضروری و واجب است.

دوره نتورک پلاس را می توان تقریبا پیش نیاز تمامی دوره های مربوط به  سیسکو و  مایکروسافت دانست و بیشتر علاقه مندان ورود به حوزه شبکه باید در این دوره آموزشی شرکت کنند. بعد از گذراندن این دوره شما با توجه علاقه شخصی خود می توانید یکی از دوره های شبکه را در سطوح حرفه ای تر ادامه دهید.

ادمین شبکه وظیفه طراحی ، پیاده سازی و عملیاتی کردن اجزای مربوط به زیرساخت ها و امنیت یک شبکه را برعهده دارد. پشتیبانی کاربران و سرورها نیز از دیپر وظایف یک ادمین است.

به طور کلی برای این که یک ادمین شبکه شوید باید در زمینه عملیات مربوط به سیستم های IT از دانش و پیش زمینه خوبی برخوردار باشید. شما می توانید از طریق کسب مدارک دانشگاهی و یا از طریق منابع موجود (به خصوص اینترنت)  خود را با پیش زمینه های لازم مربوط به حوزه فناوری جهت ورود به حرفه شبکه آماده سازید.

دوره های شبکه هریک پیش نیاز مخصوص به خود را دارد ولی قبل از شروع آموزش شبکه کافیست دانش اولیه ای در زمینه سیستم های کامپیوتری و اینترنت داشته باشید.

رشد چشمگیر فناوری اطلاعات و به خصوص شبکه طی سالیان اخیر زمینه ساز ایجاد فرصت های شغلی فراوانی دراین بخش شده است. این امر سبب شده تا بسیاری از علاقمندان IT با هدف ارتقاء سطح دانش و اطلاعات خود به شرکت در دوره های آموزش شبکه گرایش پیدا کنند.

شما ابتدا باید در دوره نتورک پلاس شرکت کرده و مدرک مربوط به آن را دریافت کنید و سپس بسته به علاقه و هدف خود یکی از دوره های سیسکو و مایکروسافت را شرکت کنید و مسیر آموزشی آن را از سطح مبتدی تا پیشرفته ادامه دهید و مدارک لازم را کسب کنید.تا بتوانید در حوزه شبکه در سطحی حرفه ای و با درآمد مناسب مشغول به کار شوید.

بله شما بعد از تکمیل و گذراندن هر دوره در شبکه می توانید برای دریافت مدرک بین المللی آن اقدام کرده و در آزمون مربوطه شرکت کنید.

این دو دوره در اصل دو دوره مکمل هستند و برتری خاصی نسبت به یکدیگر ندارند و با توجه به این که هیچ کدام پیش نیاز دیگری نیست شما با توجه به هدفی که دارید می توانید یکی از آن ها و یا هردو را آموزش ببینید.

کسانی که دوره های مایکروسافت را گذرانده اند به دلیل بیشتر بودن بازار کار و موقعیت های شغلی آن راحت تر و بیشتر جذب بازار کار و موقعیت های شغلی مختلف در این حوزه می شوند و  با توجه به این که تعداد نفراتی که در سیسکو مهارت کسب کرده اند کمتر می باشد، بازار کار و موقعیت های شغلی پردرآمدتری نسبت به مایکروسافت دارد.

مباحث مربوط به نحوه نصب، طراحی، اجرا، پیکربندی دیوایس های شبکه مانند سوئیچ ها، روترها و کنترلرهای شبکه ، مدیریت تجهیزات شبکه و شناسایی تهدیدات مهم امنیتی و ... از سطح مبتدی تا حرفه ای آموزش داده می شود.

در این دوره ها، دانش و مهارت های مورد نیاز کار با محصولات مایکروسافت و سیستم عامل ویندوز سرور آموزش داده می شود. شما با شرکت در دوره های مایکروسافت تحلیل، طراحی و اجرای سیستم های مبتنی بر ویندوز را فراخواهید گرفت.

نظرات

دختر (تایید نشده) در تاریخ 14 مهر 1402 نوشته:

سلام وقت به خیر
تشکر بابت مطالب مفیدتون که ارائه دادید .
من به رشته های مربوط به کامپیوتر علاقه دارم و کنجکاوم هر چه سریع تر در این دوره ها شرکت کنم منتهی از چند نفری شنیدم که گرایش تو این رشته نیاز به این داره که حتما در فیزیک ریاضیات عملکرد خوبی داشته باشیم این درسته ؟ من رشته ام انسانی هست و هیچ دوره و مدرکی در این عرصه ندارم .
ممنون میشم راهنماییم کنید .

محسن ویسی (تایید نشده) در تاریخ 22 فروردین 1402 نوشته:

با سلام و وقت بخیر
کلاس در روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار میگردد بدلیل شاغل بودن و شهرستانی امکان حضور در طول هفته مقدور نیست

Shimakamali (تایید نشده) در تاریخ 14 شهریور 1401 نوشته:

سلام من یه سوال داشتم
اگر بخوایم وارد بازار کار شبکه بشیم و ادمین سرور های لینوکسی بشیم باید حتما دوره ماکروسافت هم باید بگذرودنیم؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدید

پشتیبان 1 در تاریخ 15 شهریور 1401 نوشته:

با سلام و وقت بخیر

صادقانه بخواهیم با شما صحبت کنیم امروزه شما با توجه به رقابتی بودن بازار کار و همچنین پر کاربرد بودن سرویس های مایکروسافت در اکثر شرکت ها و سازمان ها با یادگیری و تسلط بر این دوره ها می تونید باعث تمایز و پیشرفت خودتون بشید. در حقیقت در بازار کار امروز شما نیاز دارید تا به بیش از چند مهارت در حوزه کاری خودتون رو تجهیز کنید و محدود کردن خودتون در این حوزه عملا به عدم پیشرفت شما ختم میشه.

یوسف امیری (تایید نشده) در تاریخ 2 اردیبهشت 1401 نوشته:

سلام پسرم14 سالشه دوست داره شبکه اموزش ببینه میشه لطفا راهنمایی کنید که از کجا شروع کنه ایا میتونه توی دوره های شما شرکت کنه

پشتیبان 2 در تاریخ 6 اردیبهشت 1401 نوشته:

سلام دوست عزیز

بله مشکلی برای شرکت در دوره ها ندارن و میتونین با مطالعه مطلب "دوره های آموزش شبکه را از کجا شروع کنیم؟" به جواب سوالتون برسید.
لینک مطلب رو براتون میذارم:

https://arjang.ac.ir/blog/%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D8%B1%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%AC%D8%A7-%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%9F

گلی (تایید نشده) در تاریخ 17 تیر 1400 نوشته:

با سلام و احترام
من میخواستم در دو دوره تخصصی شبکه ثبت نام کنم که علاوه بر تسلط بر دانش شبکه به مدرکش هم نیاز دارم و درخواست دارم دوره network+ رو کمی جلوتر بندازید
ممنون و سپاسگزارم

علیرضا صالحی (تایید نشده) در تاریخ 8 فروردین 1399 نوشته:

ممنون و سپاسگزارم از مطلب مفید که ارائه کردین. لطفا یک بسته اموزشی به روز در مورد جدیدترین توپولوژی و سخت افزار و آدرس دهی شبکه در سطح امکانات و توان داخلی کشور به من پیشنهاد بدین .التماس دعا و به امید رهایی از شر کرونا.

حسین (تایید نشده) در تاریخ 9 اسفند 1398 نوشته:

سلام

ببخشید دوره network plus به صورت مجازی هم تشکیل میشه ؟

پشتیبان 1 (تایید نشده) در تاریخ 29 اسفند 1398 نوشته:

با سلام و عرض ادب

در حال حاضر متاسفانه خیر.

فرزاد (تایید نشده) در تاریخ 30 مهر 1398 نوشته:

ممنون از مطالب خوبتون خیلی مفید بود.

آذین (تایید نشده) در تاریخ 25 شهریور 1398 نوشته:

بسیار عالی

بامین تهویه (تایید نشده) در تاریخ 18 آذر 1397 نوشته:

سلام و درود
واقعا عالی و مفید بود سپاس.

امامقلی (تایید نشده) در تاریخ 10 مرداد 1397 نوشته:

سلام مرسی و از بابت مطلبتون مچکرم
جالب بود بنظر من دوره MCITP رو بگذرونند بهتره باشه.

یاحق

نمره الف (تایید نشده) در تاریخ 19 تیر 1397 نوشته:

سلام

من چند سال شبکه کار کردم ولی متاسفانه خیلی دست تو شبکه زیاد شده و برای پیشرفت خیلی باید زحمت بکشید

حتی پایان نامه هم در همین زمینه نوشتم ولی در نهایت تغییر مسیر دادم به سمت لینوکس

محمد (تایید نشده) در تاریخ 10 شهریور 1397 نوشته:

درود خسته نباشی من تازه دارم نتورک پلاس میگذرونم به نظر شما که تو این کار تجربه دارین من برم به سمت لینوکس بهتره یا همون مایکروسافت و سیسکو ؟

فاطمه (تایید نشده) در تاریخ 15 تیر 1397 نوشته:

سلام من ۱۶ سالمه و خیلی دوست دارم مدرک ای تی بگیرم ولی دوست دارم دوره هایش را ببینم و از اونجایی که رشتم تجربیه نمیتونم برم دانشگاه این رشته ولی نمیدونم از کجا شروع کنم؟؟؟

سعید (تایید نشده) در تاریخ 17 شهریور 1397 نوشته:

سلام

دانشگاه آزاد ، رشته علوم کامپیوتر بدون آزمون میتونین شرکت کنین . منم تجربی بودم الان دارم IT میخونم .

نیاز (تایید نشده) در تاریخ 9 تیر 1397 نوشته:

سلام

مرسی بابت مطالب خوبتون.

محمد جوادی (تایید نشده) در تاریخ 29 خرداد 1397 نوشته:

سلام ممنون از مطلب مفید تون. آموزش شبکه معمولا گرون هست، چه طور میتونم بدون صرف هزینه زیاد آموزش ببینم؟

شما نیز نظر خود را بنویسید:

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.