مدرک CCNA | دوره CCNA

نرم افزار ها بخش جدائی ناپذیر دنیای فناوری اطلاعات (IT) هستند و در این بین حضور شبکه در کنار نرم افزارها و سخت افزارها موجب شده است تا حرفه شبکه به یکی از محبوب ترین انتخاب های شغلی افراد در حوزه IT  تبدیل شود. اما هرگاه نام شبکه و تجهیزات شبکه به میان می آید محال است که نام Cisco به گوش ما نخورد. این شرکت با توجه به بهره مندی از محصولات متنوع در زمینه تجهیزات ارتباطی، سخت افزاری و نرم افزاری در حوزه شبکه و IT به عنوان یکه تاز و پرچمدار این حوزه شناخته می شود.

دانلود نقشه راه سیسکو

Cisco با توجه به جایگاهی که در سراسر دنیا دارد علاوه بر عرضه محصولات و خدمات، گواهینامه های فنی نیز صادر می کند که در بین متخصصین با نام مدارک سیسکو شناخته می شود. این مدارک به افراد و علاقه مندان به حوزه شبکه کمک می کند تا با شرکت در دوره های سیسکو و کسب این مدارک، آینده کاری و مالی خود را تامین کنند.

در بین تمامی مدارک سیسکو، مدرک CCNA و دوره مربوط به آن که دوره CCNA می باشد جزو یکی از پرمتقاضی ترین و پر طرفدار ترین دوره های آموزش شبکه به حساب می آید. دریافت مدرک CCNA به این معنیست که دارنده این مدرک از توانایی ها و مهارت های لازم برای کار با تجهیزات و سیستم های سیسکو برخوردار می باشد.

 

CCNA مخفف چیست؟

حتما تاکنون برای شما این پرسش پیش آمده است که CCNA مخفف چیست؟ این کلمه کوتاه شده عبارت Cisco Certified Networking Associate به معنای مدرک دستیار یا همکار متخصصان شبکه سیسکو می باشد.

 

دوره CCNA چیست؟

حال که با معنی کلمه CCNA آشنا شدید حتما پرسش بعدی شما این است که دوره CCNA چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سیسکو برای متخصصان و افرادی که با روترها و تجهیزات سخت افزاری سیسکو کار می کنند دوره های آموزشی متنوعی را تدارک دیده است و در این بین دوره آموزشی CCNA و کسب مدرک CCNA، اولین قدم شما برای ورود به دوره های آموزشی سیسکو و در حقیقت دنیای Cisco می باشد و متخصصان IT و همچنین مهندسان شبکه، همگی می بایست کار خود را از این دوره شروع کنند. در واقع دوره های سیسکو از شما متخصصی می سازد که قادر است کنترل روترها و سایر تکنولوژی ها وابسته به آن را در دست بگیرد.

این دوره زمینه آشنایی هر چه بیشتر شما با مفاهیم اصلی مربوط به شبکه یعنی نصب، پیکربندی و عملیاتی سازی روترها و سوئیچ ها را فراهم می سازد. دوره CCNA شامل سرفصل های دیگری نیز هست که به طور خلاصه می توان به WAN، IP routing، LAN، مدیریت ترافیک شبکه، دیتا سنترها و زیر ساخت های امنیتی/مدیریتی/سرویس دهی اشاره کرد.

سخت افزار های شبکه سیسکو به عنوان پر سرعت ترین Router ها و Switch هایی شناخته می شوند که ظرفیت مدیریت ارتباطات و سرویس های شبکه متعلق به یک شرکت را دارند. قابلیت های موجود در تجهیزات سیسکو به نحوی است که نه تنها کسانی که با آن کار می کنند از آن بهره می برند بلکه باعث بهبود تجربه مشتریان نیز می شود و این همان وجه تمایز Cisco از دیگر شرکت های تولید کننده تجهیزات شبکه می باشد.

در صورتی که شما دوره آموزشی خود را در یک مرکز معتبر و تحت نظر اساتید حرفه ای گذرانده باشید، پس از گذراندن این دوره به راحتی می توانید در آزمون بین المللی Cisco شرکت کرده و مدرک بین المللی آن را بدست آورید. اغراق نیست اگر بگوییم که با اخذ مدرک بین المللی CCNA، شما از لحاظ شروع کار با مشکلی روبرو نخواهید بود.

امروزه شرکت های کوچک و متوسط و یا حتی شرکت های دولتی نیز از محصولات Cisco استفاده می کنند و بدیهی است که وجود چنین شرایطی موجب به وجود آمدن فرصت های شغلی بسیاری برای دارندگان مدرک CCNA چه در داخل و چه در خارج کشور شده است.

 

فرصت های شغلی دارندگان مدرک CCNA

از آن جایی که امروزه شرکت ها تقریبا تمامی عملیات و امور مربوط به خود را از طریق شبکه و اینترنت انجام می دهند، در نتیجه داشتن یک زیر ساخت شبکه کارآمد که بتواند از حملات هکرها نیز در امان باشد، برای تمامی شرکت ها ضروریست. فردی که مدرک CCNA را اخذ می کند این اطمینان خاطر را به کارفرما می دهد که این فرد نه تنها می تواند امور مربوط به نصب، مدیریت و اجرای عملیات مربوط به شبکه را انجام دهد، بلکه ایمنی شبکه و انجام امور مربوط به عیب یابی و ارتقای شبکه نیز از جمله دیگر توانایی های اوست. کافیست تا تنها به سایت های کاریابی مراجعه کرده و فرصت شغلی موجود برای دارندگان مدرک CCNA را مشاهده کنید و ببینید چه تعداد مشاغل هستند که پیش نیاز استخدام در آنان داشتن مدرک CCNA می باشد. به عنوان مثال در ادامه می توانید تا با برخی از این مشاغل آشنا شوید:

  • ادمین شبکه
  • کارشناس شبکه
  • کارشناس ارشد شبکه
  • مدیر فناوری اطلاعات (IT)
  • ادمین سیستم
  • کارشناس سیستم

مدرک CCNA نه تنها در ایران بلکه در دنیا جزو یکی از پر درخواست ترین مدارک حوزه IT می باشد و شما پس از کسب مدرک CCNA می توانید در دوره های CCNP (کلود، دیتا سنتر و سایر حوزه ها) و CCIE شرکت کنید و با کسب هر کدام از این مدارک جایگاه شغلی و در آمد خود را بهبود بخشید. در مقالات بعدی به تفسیر به مدارک CCNP و CCIE خواهیم پرداخت پس بلاگ ارژنگ را دنبال کنید و مقالات آموزشی ما را از دست ندهید.

 

دوره CCNA ابتدایی ترین دوره از سری دوره های سیسکو است. این دوره دانش و مهارت های لازم کار با شبکه های مدرن امروزی را همگام با انتظارات دنیای واقعی برای متقاضیان برآورده می کند. دوره CCNA دراصل یکی از محبوب ترین، معتبرترین و پرتقاضاترین دوره در حوزه IT است.

شما باید حداقل دانش لازم در این حوزه را دارا باشین و با مبانی مربوط به شبکه آشنایی داشته باشید. دوره نتورک پلاس مناسب ترین گزینه برای یادگیری مباحث پایه و مقدماتی شبکه جهت آمادگی برای شرکت در این دوره است.

شرکت در دوره جدید CCNA  و اخذ مدرک  آن ، اولین گام برای شرکت در دوره های تخصصی تر سیسکو (Specialist Certifications) می باشد. همچنین اگر تصمیم به اخذ مدارک پیشرفته CCNP سیسکو را دارید ، مدارک Specialist سیسکو به عنوان سکوی پرتابی برای اخذ مدارک CCNP سیسکو می باشند.

سیسکو با درک کامل از تحولات صنعت IT به نیاز های جدید بازار کار شبکه و آماده سازی متخصصان شبکه در رویارویی با چالش های جدید به خوبی پاسخ داده است و می توان گفت که دوره جدید CCNA کاملا منطبق با نیازهای بازار کار می باشد. در حال حاضر تقاضا برای جذب متخصصین شبکه دارای مدارک سیسکو در حال افزایش است.

بله ، بعد از گذراندن این دوره به شما مدرک معتبر و زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری داده خواهد شد.

بله بعد از کسب نمره حد نصاب در آزمون پایان دوره می توانید مدرک دوره را دریافت کنید.

دوره CCNA در بین دوره های تخصصی سیسکو جزء ارزانترین ها محسوب می شود.  

در دوره CCNA جدید سیسکو (CCNA 200-301) ، مباحث مربوط به نحوه نصب، اجرا، پیکربندی، تأیید شبکه های IPv4 و IPv6 ، پیکربندی دیوایس های  شبکه مانند سوئیچ ها، روترها و کنترلرهای شبکه های wireless LAN، مدیریت تجهیزات شبکه و شناسایی تهدیدات مهم امنیتی به همراه آشنایی مقدماتی برنامه نویسی تحت شبکه ، اتوماسیون و شبکه های مبتنی بر نرم افزار(software-defined networking) و ... تدریس می شود.

بله ، آموزشگاه ارژنگ نقشه راه کامل و به روزی را در این حوزه تهیه کرده که شما می توانید از طریق صفحه مربوط به دوره های سیسکو آن را تهیه نمایید.

بله ، در دوره جدید CCNA ، اصول مقدماتی شبکه که برای نقش های شغلی سطح  associate (مانند تحلیلگر مقدماتی شبکه) لازم است، آموزش داده می شود.ولی برای یافتن موقعیت شغلی بهتر و بالاتر نیاز به آموزش بیشتری دارید و باید مسیر آموزشی دوره های سیسکو را طبق مسیری که در نقشه راه سیسکو مشخص شده ادامه داده و تکمیل کنید.

در دوره جدید CCNA ، با کسب دانش و مفاهیم مقدماتی از حوزه های مختلف شبکه ، امکان تصمیم گیری با چشمانی باز در جهت توسعه دانش و مهارت های کاری فعالیت در محیط های شبکه ای سیسکو وجود دارد. امکان پیشرفت حرفه ای، پس از کسب تجربه کافی از اصول بنیادین شبکه های سیسکو، با شرکت در دوره های تخصصی تر سیسکو Cisco Certified Specialist  و در نهایت دوره های پیشرفته CCNP میسر می باشد. برنامه جدید مدارک سیسکو، با انعطاف پذیری بالایی که دارد، امکان ارتقا از سطح دستیاری به سطوح بالاتر کاری متناسب با نیازهای شرکت یا سازمان مربوطه را به راحتی میسر می سازد.

بله ، پس گذراندن این دوره، آمادگی لازم جهت شرکت در آزمون جدید 200-301 Cisco® Certified Network Associate  (CCNA)  برای کسب مدرک CCNA که از تاریخ 24 فوریه 2020 در دسترس می باشد، را به دست میاورید.

دوره جدید CCNA (CCNA 200-301) یکی از پرتقاضاترین دوره ها بین متخصصین IT است. علاوه بر این شما در این دوره مفاهیم بنیادین شبکه را یاد می گیرید. کسب مدرک CCNA تایید کننده توانایی و تجربه کاری متخصصان شبکه در زمینه کار با دیوایس های سیسکو است و شما را در اولویت جذب در شرکت های متقاضی نسبت به کسانی که فاقد این مدرک هستن قرار می دهد. کسب مهارت های CCNA، گام بسیار خوبی در دستیابی به مشاغل پردرآمد است. با کسب مدرک این دوره شما از قدرت مذاکره بالاتری برخوردار می گردید و به عنوان یک مهندس شبکه، در ارائه توانمندی ها و مهارت های کاری خود در بازار IT ، بهتر عمل خواهید کرد.

طول دوره CCNA 200-301 70 ساعت است و گذراندن این دوره حدودا 2 ماه و نیم زمان می برد.

در حال حاضر به دلیل شرایط فعلی جامعه و شیوع ویروس کرونا ، آزمون ها بصورت آنلاین برگزار می شود. بعد از برطرف شدن این مشکل شما بسته به نوع انتخاب خودتان جهت شرکت در دوره (حضوری یا آنلاین) می توانید به همان صورت هم در آزمون دوره خود شرکت کنید.

بله ، این دوره کاملا به روز بوده و طبق آخرین سرفصل های سیسکو (CCNA 200-301) تدریس می شود.

مسیر اخذ مدرک CCNA جدید نسبت به قبل خیلی آسان تر شده و با تلفیق تمام مدارک CCNA (مانند امنیت، کلود و غیره) تبدیل به یک مدرک واحد یعنی همان CCNA 200-301  شده و متقاضیان سطح associate  سیسکو با گذرراندن یک آزمون می توانند این مدرک را کسب کنند.

برچسب ها

نظرات

mAJ (تایید نشده) در تاریخ 31 شهریور 1400 نوشته:

خب دوستان انتظار داشتید با سیسکو برید سرکار ؟ مسیرتونو خوب مشخص نکردید چون اصلا لازم نیست برای کار تو ایران ccnp بخونید ccna و دوره مایکروسافت و لینوکس و دوره های سکیورتی پلاس و sans و ceh و اسپلانک رو بگذرونید تا وارد حوزه امنیت شبکه بشید و گرنه با رفتن یک دوره کسی چیزی نمیشه

جعفری (تایید نشده) در تاریخ 28 شهریور 1400 نوشته:

تو ایران دنبال کار با بلد بودن ccna و ccnp نباشین. اینجا باید یه آبدارچی باشین که همه چی بلده. اینجا پول درست حسابی نمیدن. فقط باید به فکر رفتن از ایران باشین. تماااااااام.
ایران باید الف را برداریم و بجاش حرف واو بذاریم تا اوج فاجعه ملموس تر باشه.

محمد مهدی اعتباری (تایید نشده) در تاریخ 2 بهمن 1398 نوشته:

سعی کنید تجربه کاری داشته باشید .... نه فقط کلاس

کلاس رو کسانی که کار بلد نیستن هم میتونن برن

رضا (تایید نشده) در تاریخ 17 مرداد 1398 نوشته:

داستان استخدام چه تو بخش IT و مشاغل مرتبط اون مثل این مثالی که میرنم ، تو اگهی میزنن به یک دربان با سابقه نیازمندیم ، وقتی زمان مصاحبه میرسه از شما راجب کانفیگ سرورهای اپاچی و میکروتیک و ip routing و صدها مباحث نامرتبط دیگه سوال میشه ، در واقع دنبال دربان ای هستن که هم جلو در بشینه هم نون بگیره هم طی بکشه و در کنار همه اینها it و شبکه هم بدونه تا در صورت نیاز بتونه نیاز شرکت رو برطرف کنه ، و تازه 24/7 و روزهای تعطیل و غیره تو شرکت باشه خب عزیزم تو اگهی بزن به یک دربون اشنا به مهندسی شبکه و IT نیازمندیم ، دربون اگه مهندسی شبکه میدونست که تو این بازار کار خراب شده عمرش و وقتشو برای چندرغاز پول بدون استراحت و تفریح تلف نمیکرد.

Playstation 4 Seller (تایید نشده) در تاریخ 19 تیر 1398 نوشته:

سلام

با گرفتن این مدرک چند درصد از تکمیل رشته مهندسی ITرا اخذ کردیم؟

برای کسی میپرسم که رشته مهندسی IT نخوانده اما شنیدم در دانشگاه هم باید چندتا مهارت گرفت تا بهت لیسانس IT بدهند که یکی از مدارک CCNA است

مسعود نادری (تایید نشده) در تاریخ 22 اردیبهشت 1398 نوشته:

سلام

بنده دوره CCNA و CCNP رو گذروندم و مدرک بین المللی CCNA رو هم به تازگی دریافت کردم والان می خوام برای امتحان CCNP آماده بشم
مشکل بزرگی که دارم اینه که میترسم تو ایران نتونم کار مناسبی در این حوزه پیدا کنم و مدرکم بیخود خاک بخوره الان تصمیم دارم برای تست هم که باشه برم خارج از کشور و اونجا خودم رو محک بزنم. هرکسی در این مورد میتونه کمکم کنه خیلی ممنون میشم باهم در ارتباط باشیم masoud.naderi@hotmail.com

Amitis (تایید نشده) در تاریخ 20 آبان 1400 نوشته:

میشه بفرمایید گرفتن مدرک چقدر طول میشه؟یعنی چند ساله میشه گرفتش؟

ali (تایید نشده) در تاریخ 14 بهمن 1397 نوشته:

سلام من تازه میخوام این دورههارو شروع کنم

پانته ا (تایید نشده) در تاریخ 16 مهر 1397 نوشته:

یعنی واقعا حیف زمانی که من گذاشتم تا این کلاسهارو برم!!!!!! کوکار؟!!اچار فرانسه میخان با یه پکیج کامل تازه اونم اقا

بازار نمک جهان (تایید نشده) در تاریخ 25 اردیبهشت 1397 نوشته:

بسیار عالی توضیح دادید

برای خودم متاسفم که پس گذراندن دوره های طولانی CCNA و CCNP راه خودم رو پیدا نکردم و رفتم سراغ طراحی وب....این مدارک با صرف وقت و هزینه بالا اصلا به دردم نخورد. ای کاش جوانها اول راهش رو پیدا کنن و بعد دنبال مدرک برن!

عمو سعید (تایید نشده) در تاریخ 10 شهریور 1397 نوشته:

سلام برادر گرامی مشکل از شما نیست بلکه بازار فن آوری در ایران به نقطه منفی رسیده بنده به شخصه بیش از 10 ساله دارم کار میکنم با مدارک MCSE و CCNP routing and switching و CCSP SND+SNRS همون مدرک سیکوریتی قدیم بازم هنوز کار درست نیست کلا freelancer بودن داستانش اینه من فقط بخاطر علاقه وافر خودم رفتم سراغ شبکه اما کار هر کسی نیست

نیما (تایید نشده) در تاریخ 21 آذر 1397 نوشته:

دوست عزیز شما اول از بازار کار در ایران انتقاد میکنی و در آخر میگی کار هرکسی نیست..میشه منظورتون رو از کار هرکسی نیست دقیق تر بگید؟

صابر مینوس (تایید نشده) در تاریخ 22 شهریور 1397 نوشته:

با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی

میشه لطفا بگین منظور از دوره های طولانی مدت دقیقا یعنی چقد؟و لطفا بگین که شما فقط تو ایران دنبال کار بودین یا خارج هم امتحان کردین؟؟؟

مانوئل (تایید نشده) در تاریخ 3 اسفند 1401 نوشته:

متاسفانه بازار کار ایران خوب نیست با مدرک CCNAدر امریکا ساعتی 42$ پرداخت میکنن و CCNP که بمراتب بیشتر.من‌در شرکت نصب اینترنت‌های پرسرعت برای کارخانه ها و شرکت‌های تجاری کار میکنم ، با حدود ۱۱ سال سابقه ، کاش این CCNA Certification رو زودتر اقدام میکردم.

شما نیز نظر خود را بنویسید:

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.