سرفصل های جدید CCNA

سال گذشته، با تحولات گسترده و تغییرات کلی در اکثر برنامه ها و دوره های اخذ مدارک سیسکو به خصوص مدارک سطح CCNA همراه بود. تمامی مدارک تخصصی سطح associate (دستیاری) سیسکو یا به عبارتی دیگر  انواع CCNA در حوزه های مختلف شبکه مانند امنیت، کلود و غیره جای خود را به یک مدرک واحد CCNA یعنی CCNA 200-301 دادند.

اکنون که مدتی است از تاریخ انتشار برنامه اخذ مدرک جدید CCNA ( 24 فوریه 2020 ) توسط یکی از غول های فناوری، سیسکو می گذرد ، می توانیم تغییرات و تحولات بزرگ ایجاد شده در مدرک CCNA و همچنین میزان دشواری یا آسانی کسب مدرک جدید CCNA  را نسبت به دوره سابق آن به خوبی و با دید کامل تری ارزیابی کنیم و ببینیم که آیا سرفصل های جدید دوره CCNA سخت تر شده است یا آسان تر؟

 

تغییرات اساسی در اخذ مدرک جدید CCNA

قبل از تاریخ 24 فوریه 2020، اخذ مدارک CCNA و در واقع آموزش CCNA از مسیرهای ذیل برای متقاضیان امکان پذیر بود. در گذشته انواع CCNA عبارت بودند از:

 

 • CCNA Cloud
 • CCNA Collaboration
 • CCNA Data Center
 • CCNA Industrial
 • CCNA Routing and Switching
 • CCNA Service Provider
 • CCNA Wireless

متقاضیان برای کسب مدارک مورد نظر خود، حداقل می بایست دو آزمون و در برخی موارد بیشتر از دو آزمون را با موفقیت پشت سر می گذاشتند و در صورت تغییری در مسیر اخذ مدارک CCNA در طول دوره آمادگی برای شرکت در آزمون ، سازگاری با تغییرات جدید برای متقاضیان ، به راحتی امکان پذیر نبود. اما هم اکنون با رویکرد جدید در دوره های سیسکو و به خصوص در اخذ مدرک CCNA ، شما تنها با قبولی در یک آزمون واحد، مدرک CCNA خود را کسب می نمایید و در صورتیکه تصمیم به اخذ مدارک  تخصصی تر سیسکو را داشته باشید، می توانید مسیر راه اخذ مدارک دوره های Specialist سیسکو را طی نمایید. کاملاً واضح است که این خط مشی جدید سیسکو،  انعطاف پذیری بالایی را برای تازه کاران حوزه شبکه جهت اخذ مدارک سیسکو فراهم می نماید.

 

میزان دشواری آزمون جدید CCNA نسبت به CCNA قبل از تاریخ 24 فوریه 2020

مطمئناً، آمار قبولی ها در طول یک سال می تواند نتایج دقیق تری از میزان دشواری آزمون های CCNA بیان نماید اما، به طور کلی بر اساس بررسی های انجام شده و تغییرات شکل گرفته تا کنون، کسب مدرک جدید CCNA نسبت به CCNA گذشته، دشوارتر شده است.

یکی از دلایل سخت تر شدن آزمون CCNA 200-301 در گستردگی مفاهیم پایه ای ارائه شده در سرفصل های جدید دوره CCNA در تطبیق پذیری با تحولات دنیای فناوری است. همانطور که می دانید، در گذشته شرکت در دوره مقدماتی CCENT و کسب مدرک مذکور(از 24 فوریه 2020 در دسترس نمی باشد) ، سبب تسهیل اخذ  مدرک CCNA Routing & Switch و همچنین مسیرهای طی شده جهت اخذ مدارک تخصصی تر CCNA می گردید که در حال حاضر، با حذف دوره CCENT ، اخذ مدرک CCNA نسبت به قبل دشوارتر شده است و همین امر موسسات رو به با چالش افزایش طول دوره CCNA و به تبع آن افزایش هزینه دوره CCNA سوق داده است.

قابل ذکر است که مدارک تخصصی CCNA با مدارک Specialist سیسکو جایگزین شده اند (توضیحات  بیشتر در ادامه بیان می شود) و هیچ جای نگرانی برای متقاضیان حوزه های تخصصی تر شبکه وجود نخواهد داشت. اما برای افرادی که قصد یادگیری اصول بنیادین شبکه را دارند، به دلیل گستردگی مفاهیم ارائه شده در دوره جدید CCNA و سرفصل های دوره CCNA ، قبولی در این آزمون  مستلزم دید وسیع تر و درک کاملتر از متریال های اساسی شبکه های مدرن امروزی است. البته این بدان معنا نیست که مدارک قدیمی CCNA اصول مقدماتی شبکه را پوشش نمی دهند ، بلکه مفاهیم بیان شده در دوره جدید کمی عمیق تر و فراتر از دوره سابق این سطح می باشد. لذا آزمون جدیدCCNA 200-301 چالش برانگیزتر از آزمون قبلی آن باشد.

یکی از مفاهیم اضافه شده در دوره جدید CCNA ، مباحث مربوط به برنامه نویسی و Automation در شبکه های مدرن امروزی می باشد، که متقاضیان این آزمون را با چالش های جدیدی رو به رو می کند. اگر چه نیاز به مهارت های DevOps  و Automation در حوزه IT از قبل وجود داشته و مفهوم جدیدی به حساب نمی آید ، اما بازکردن پای مباحث برنامه نویسی به زیرساخت های شبکه، مفهومی جدید است که چالش جدیدی را برای اکثر مخاطبان اخذ مدرک CCNA که هیچ آشنایی با مفاهیم automation ندارند، ایجاد می کند.

 

مزایای تغییرات جدید مدرک CCNA سیسکو

سیسکو پیش از تحولات جاری، از مدت ها قبل اجرای تغییرات گسترده در برنامه اخذ مدارک خود را آغاز کرده بود. یکی از مزایای تغییرات جاری، تغییر الزامات کاری متخصصان IT سطح associate نسبت به گذشته است. در واقع، ًاز این پس ، متخصصان سطح Associate ، دیگر نیازی به کسب مهارتهای حوزه های تخصصی تر سیسکو برای این سطح را نخواهند داشت و استخدام افراد دارای مدرک CCNA تنها به دارابودن دانش مقدماتی از برنامه های کاربردی سیسکو و توانایی تطبیق پذیری با الزامات سازمان مربوطه خلاصه می گردد. این تغییر رویکرد، مسیر پیشرفت شفافی را در راستای ارتقای حرفه ای برای متخصصان شبکه فراهم می کند.

مزیت دیگر رویکرد جاری، در امکان پیشرفت حرفه ای متناسب با نیازهای سازمان از طریق کسب مدارک حوزه های تخصصی تر سیسکو شامل مدارک Specialist است که انعطاف پذیری بسیار بالاتری را نسبت به گذشته برای شما به ارمغان می آورد. در صورت تغییر مسیر حرفه ای خود ، می توانید به راحتی حوزه مورد نظر خود را تغییر دهید. همچنین با توجه به شفاف بودن مسیر پیشرفت ، احتمال موفقیت افراد در کسب مدرک CCNA نسبت به قبل افزایش می یابد. در نهایت با کسب مدارک Specialist  سیسکو، نیمی از مسیر راه برای  اخذ مدارک پیشرفته CCNP را با قبولی در آزمون اصلی یا CORE Exam طی خواهید کرد.

با توجه به تحولات ایجاد شده ، تغییر الزامات کاری مدیران سازمان ها و کارفرمایان برای  استخدام افرادی با دانش و مهارت های جدید کاری ، کاملاً طبیعی به نظر می رسد.

 

نگاهی به آزمون 200-301 CCNA

همانطور که قبلاً گفته شد، کسب مدرک CCNA جدید سیسکو تنها نیازمند قبولی در یک آزمون واحد با نام  200-301 CCNA می باشد. اگر چه هیچ پیش نیاز رسمی برای اخذ مدرک فوق وجود ندارد ، اما سیسکو حداقل دانش کافی پیرامون مفاهیم زیر را به کسانی که قصد شرکت در آزمون مدرک جدید CCNA را دارند پیشنهاد می دهد:

1-یک یا چند سال تجربه کاری در زمینه پیاده سازی و مدیریت راهکارهای سیسکو

2-دانش پایه ای از آدرس های IP

3-دانش کافی از مبانی شبکه

بنابراین برای شرکت در آزمون فوق شتابزده عمل نکنید، سعی کنید با سرمایه گذاری و اختصاص وقت کافی بر روی آموزش و کسب آمادگی لازم، بیشترین بهره را از موقعیت ایجاد شده ببرید.

مدت زمان آزمون 200-301 CCNA ، 120 دقیقه است و طیف گسترده ای از موضوعات را در بر می گیرد. متقاضیان باید درک بنیادین از اصول IT متناسب با آخرین نیازهای شغلی خود را داشته باشند. این دوره ضمن پرداختن به موضوع امنیت، مسائل مربوط به automation و برنامه نویسی، عناوین زیر را نیز پوشش می دهد:

 • Network fundamentals
 • Network access
 • IP connectivity
 • IP services
 • Security fundamentals
 • Automation and programmability

 

این آزمون در واقع تلفیقی از کلیه مدارک سطح associate سیسکو می باشد که اعتبار دانش متقاضیان از مهارت های اساسی شبکه های مدرن امروزی را تایید می نماید. مدرک CCNA  به مدت سه سال معتبر می باشد و متقاضیان می توانند نسبت به تمدید اعتبار مدارک خود قبل از پایان یافتن زمان اعتبار آن اقدام نمایند.

 

نگاهی اجمالی به مدارک Specialist سیسکو

اخذ مدرک CCNA ، اولین گام برای شرکت در دوره های تخصصی تر سیسکو (Specialist Certifications) محسوب می گردد. این مدارک، جایگزین دوره های تخصصی قبلی CCNA شده اند و ارتقاءدانش  ومهارت متخصصان در زمینه های تخصصی تر شبکه را به همراه دارد.

یکی از مزایای اصلی دریافت مدارک Specialist سیسکو ، در کسب نشان های مربوط به حوزه تخصصی دوره مورد نظر می باشد. همچنین اگر تصمیم به اخذ مدارک پیشرفته CCNP سیسکو را دارید ، مدارک Specialist سیسکو به عنوان سکوی پرتابی برای اخذ مدارک CCNP سیسکو می باشند. مدارک  Specialist سیسکو از اعتبار دو ساله برخوردار می باشند.

 

کلام آخر

براساس مطالب ذکر شده، می توان گفت که اخذ مدرک جدید CCNA به دلیل پوشش دادن مجموعه گسترده ای از مهارت های شبکه(امنیت، وایرلس، Automation و ...) نسبت به نسخه قبلی آن کمی دشوارتر شده است، اما این سختی بی دلیل نبوده و راه را برای موفقیت های شغلی آسانتر می کند. در واقع دوره CCNA ، دانش و مهارت های لازم کار با شبکه های مدرن امروزی را همگام با انتظارات دنیای واقعی برای متقاضیان برآورده می کند. همچنین اخذ مدرک CCNA با توجه به اعتبار دوره های سیسکو در میان کارفرمایان و متخصصان شبکه ، اولویت بالاتری را برای متقاضیان در زمینه استخدام در حوزه های کاری شبکه نسبت به کارجویان فاقد این مدرک ایجاد می نماید.

با توجه به تغییرات الزامات مربوط به جذب متخصصان IT سطح associate ، مطمئناً یادگیری دانش پایه ای از تمامی حوزه های شبکه برای باقی ماندن در بازار به شدت رقابتی IT اجتناب ناپذیر می باشد. در واقع، هدف اصلی از این تغییرات ، آموزش مهارت های لازم سطح associate به متقاضیان مطابق با نیازهای کاری جدید شبکه های امروزی می باشد که بهبود دانش و مهارت های مرتبط با موفقیت های حرفه ای آتی را تسهیل می کند.

نظرات

به عنوان اولین نفر، نظر خود را بنویسید!

متن ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.