کسب کدام یک از مدارک IT بالاترین مقدار حقوق و دستمزد در سال 2019 را به همراه داشت؟

کمپانی Global Knowledge در انتهای هر سال، لیستی از پردرآمدترین مدارک IT مرتبط با آن سال را منتشر می کند. این لیست با بررسی بازار IT  در سراسر ایالات متحده آمریکا، کاملا منعکس کننده میزان تغییر سیاست ها و نیز ترندهای تکنولوژی در این حوزه می باشد.

این لیست که بر اساس پاسخهای حاصل از نظرسنجی Global Knowledge 2019 IT Skills and Salary Report است، از تاثیر بالای حوزه های تخصصی تر آیتی  نظیر محاسبات رایانش ابری، امنیت سایبری، شبکه و مدیریت پروژه بر روی افزایش مقادیر حقوق و دستمزد متخصصان آیتی در سال 2019 حکایت دارد. این تاثیر به میزانی است که باعث شده تا حوزه های رایانش ابری و مدیریت پروژه عملا پنج رده اول از لیست را به خود اختصاص دهند.

همچنین ، لیست امسال شامل مدارک جدیدی می باشد که برای اولین بار در رده اول مدارک با بالاترین حقوق پرداختی قرار می گیرد.

به منظور اعتبار بخشی به لیست امسال، پاسخ حداقل 100 شرکت کننده در نظرسنجی مرتبط با مدرک مربوطه به جهت تصدیق داده ها از لحاظ آماری الزامی بود.

لیست مدارک IT با بالاترین درآمد عبارتند از:

 1. Google Certified Professional Cloud Architect - $139,529
 2. PMP® - Project Management Professional - $135,798
 3. Certified ScrumMaster® - $135,441
 4. AWS Certified Solutions Architect - Associates - $132,840
 5. AWS Certified Developer – Associate - $130,369
 6. Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE): Server Infrastructure - $121,288
 7. ITIL® Foundation - $120,566
 8. CISM - Certified Information Security Manager - $118,412
 9. CRISC - Certified in Risk and Information Systems Control - $117,395
 10. CISSP - Certified Information Systems Security Professional - $116,900
 11. CEH - Certified Ethical Hacker - $116,306
 12. Citrix Certified Associate - Virtualization (CCA-V) - $113,442
 13. CompTIA Security+ - $110,321
 14. CompTIA Network+ - $107,143
 15. Cisco Certified Networking Professional (CCNP) Routing and Switching - $106,957

 

1- Google Certified Professional Cloud Architect-139.529$

این مدرک در سال 2017 معرفی شده و مهارت های مورد نیاز یک معمار رایانش ابری (cloud architect) برای کار با پلت فرم GCP (Google Cloud Platform) را به او می آموزد. توانایی طراحی، توسعه و مدیریت یک معماری ابری مقیاس پذیر و قابل اطمینان با استفاده از فن آوری های (GCP) تنها بخشی از مهارت هایی هستند که فرد باگذراندن این دوره به آنان تسلط می باشد.

این اولین سالی است که GCP Cloud Architect در رده اول مدارک با بالاترین میزان دستمزد قرار می گیرد. مهارت های ابری امروزه تقریباً جزء جدایی ناپذیر هر سازمانی بوده، بطوریکه مشاغل ابری با مقادیر پرداختی بیش از 100،000 دلار در سال در ایالات متحده آمریکا از مشاغل بسیار مهم و پرتقاضا به حساب می آید.  دلایل فوق به خوبی علت نمایش چشمگیر GCP در اولین حضور خود در لیست مذکور را اثبات می نماید.

مدرک Google Certified Professional Cloud Architect

مسیر اخذ مدرک: این آزمون براساس سناریوهای مشخص و ارائه بهترین راه حل ها توسط کاندیداهای آزمون طراحی شده است . سوالی در رابطه با استفاده از یک محصول خاص وجود نداشته و به صورت انفرادی در تست سنتر Kryterion برگزار می گردد.

 

2- Project Management Professional (PMP®)- 135.798$

مدرک PMP توسط موسسه مدیریت پروژه (PMI®) ایجاد و مدیریت می شود و به عنوان شناخته شده ترین مدرک مدیریت پروژه به حساب می آید. دارندگان این مدرک، از مهارت، تجربه و دانش کافی یک مدیر پروژه توانمند در طراحی، برنامه ریزی و تحویل پروژه های آیتی برخوردار می باشند . اعتبار این مدرک اغلب مهمترین عامل در مورد تصمیم گیری مدیران برای استخدام یا بکارگیری افراد در پروژه های سازمانی است.

مدرک Project Management Professional

مسیر اخذ مدرک: مسیر اخذ مدرک PMP متکی بر دو عامل اصلی تجربه در حوزه مدیریت پروژه و قبولی در امتحان مربوطه است. برای کسب مدرک، فراگیران باید 35 ساعت آموزش مرتبط با PMP داشته و علاوه بر این، کسانی که دارای مدرک پایین تر از لیسانس هستند باید7500 ساعت وکسانی که دارای مدرک لیسانس یا بالاتر هستند 4500 ساعت تجربه مدیریت پروژه نیاز دارند. برای کسب مدرک، نیاز به ثبت درخواست در وب سایت PMI و پس از تایید درخواست ، می توانید برای امتحان نهایی از طریق سایت Prometric ثبت نام کنید.

حفظ مدرک PMP، نیاز مند 60 واحد آموزش حرفه ای (PDU ها، مشابه CPE ها در مدرک های دیگر) در بازه زمانی هر سه سال یکبار می باشد.

3- Certified ScrumMaster®- 135.441$

کسب مدرک ScrumMaster نشان دهنده توانایی شما در درک روش Agile و Scrum و اجرای فریم ورک Scrum به منظور توسعه نرم افزاری می باشد. دارندگان این مدرک با رهبری تیم کاری و کمک به یادگیری چارچوب Scrum توسط کلیه اعضای تیم، سبب اجراشدن فرایندها در بالاترین سطح کاری خود می گردند. ScrumMaster مشکلات داخلی و خارجی که ممکن است مانع رسیدن به اهداف گردد را حذف می نماید. کسب این مدرک، دو سال عضویت در اتحادیه اسکرام (Scrum Alliance) را برای فراگیران به ارمغان می آورد.

این مدرک سال گذشته در رده هشتم فهرست مدرک ها با بالاترین دستمزد قرار داشت.

مدرک Certified ScrumMaster®

مسیر اخذ مدرک: برای کسب مدرک Certified ScrumMaster  که توسط اتحادیه Scrum ایجاد و مدیریت می گردد، فرد متقاضی می بایست در کارگاه اسکرام مستر حرفه ای شرکت نماید. پس از اتمام موفقیت آمیز در این دوره، نیاز به قبولی در آزمون مربوطه می باشد. مدرک فوق از تاریخ صدور مدرک اصلی به مدت دو سال اعتبار دارد و تمدیدمدرک فوق نیازمند کسب امتیاز 40 SEU (Scrum Education Units) از آزمون مربوطه در بازه زمانی هر دو سال یکبار می باشد.

4- AWS Certified Solutions Architect – Associate- 132.840$

مدرک AWS Certified Solutions Architect Associate-level نشان دهنده تخصص فرد در طراحی و استقرار سیستم های مقیاس پذیر در AWS می باشد. قرارگیری دوباره این مدرک به مدت چندین سال در رده پنجم لیست امسال به خوبی گویای  نیاز شدید بازار آیتی به متخصصان  این حوزه ناشی از رشد سالانه حوزه رایانش ابری است.

این دوره پیش نیاز کسب مدرک حرفه ای  AWS Certified Solutions Architect- Professional certification می باشد.

مدرک AWS Certified Solutions Architect – Associate

مسیر اخذ مدرک: برای دریافت مدرک فوق، نیاز به تجربه کاری با  سیستم های AWS (شش ماه یا بیشتر) می باشد. امتحان بصورت  کامپیوتری و توسط تست سنترهای PSI مانند همه آزمون های AWS برگزار می گردد. آزمون AWS Certified Solutions Architect  Associate certification به طیف وسیعی از موضوعات مربوط به طراحی AWS ، انتخاب خدمات مناسب AWS برای یک وضعیت خاص، ورود و خروج داده ها به و از محیط AWS، برآورد هزینه های AWS و شناسایی مقادیر هزینه های کنترلی cost-control می پردازد.

5- AWS Certified Developer – Associate- 130.369$

این مدرک برای دومین سال متوالی در رده پنجم لیست مدارک IT با بالاترین دستمزد قرار گرفته است. کسب این مدرک نشان دهنده توانمندی فنی متخصصان آی تی در توسعه و حفظ برنامه های کاربردی پلتفرم AWS می باشد که در نقطه مقابل متخصصان طراحی سیستم های مقیاس پذیر  با مدرک AWS Solutions Architect  قرار دارد. کسب مدرک AWS Certified Developers نشان دهنده توانمندی افراد در استفاده صحیح از AWS SDK ها به منظور تعامل بهتر با خدمات وب سرویس آمازون از طریق برنامه های کاربردی و نوشتن کد های مورد نیاز در راستای بهبود عملکرد برنامه های AWS می باشد.

محبوبیت فوق العاده مدرک Certified Developer certification AWS مستقیما با رشد سریع سازمانهایی که در حال توسعه برنامه های مبتنی بر رایانش ابری می باشند(با هدف توسعه سریع منابع موجود و ماندن در بازار رقابت) و همچنین تحت تاثیر  رشد انفجاری IoT اینترنت اشیاء و گوشی های هوشمند که پشتیبانی از آنها توسط منابع موجود در فضای ابری صورت می گیرد، به سرعت در حال پیشرفت می باشد.

دوره AWS Certified Developer – Associate

مسیر اخذ مدرک: برای دریافت مدرک فوق، نیاز به تجربه کاری با یک یا چند زبان برنامه نویسی به انضمام کار با سیستم های AWS (شش ماه یا بیشتر) می باشد. امتحان مبتنی بر کامپیوتر و توسط تست سنترهای PSI مانند همه آزمون های AWS برگزار می گردد. آرمون AWS Certified Developer - Associate Certification به طیف وسیعی از موضوعات، از جمله استفاده از SDK ها به منظور تعامل با خدمات AWS، انتخاب خدمات مناسب AWS با توجه به یک موقعیت خاص، نوشتن کدهای لازم برای بهینه سازی عملکرد خدمات AWS در یک برنامه کاربردی و برنامه های امنیتی برای جهت  دسترسی به خدمات AWS می پردازد.

6- Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE): Server Infrastructure- 121.288$

درسال 2017، این مدرک با مدرک پلت فرم ابری و زیرساخت مایکروسافت MCSE: Cloud Platform and Infrastructure certification جایگزین گردید، اما در صورت کسب این مدرک در گذشته، مدرک مورد نظر برای فرد مربوطه معتبر خواهد ماند. در پایان سال 2018، با تغییرات رویکرد ساختاری مدارک و دوره های مایکروسافت از مدرک های تکنولوژی محور به مدرک های نقش محور(role-based)، مدرک MSCE: Cloud Platform and and Infrastructure  منسوخ  و به چهار مدرک مختلف تقسیم شد که  سه مورد از آنها به نقش های Azure Administrator، Developer and Solutions Architect می پردازد و مدرک MSCE: Core Infrastructure به حوزه on-permises  مدرک MSCE: Server Infrastructure نزدیک تر می باشد.

افزایش چشمگیر تقاضا برای متخصصان کلود ، همراه با بکارگیری استراتژی های مولتی-کلود توسط اکثر شرکت ها وتقاضای فوق العاده بازار به متخصصان حوزه رایانش ابری، دلیل اصلی پیشروی مایکروسافت بسوی حوزه رایانش ابری و مدرک های جدید پلتفرم ابری آژور مایکروسافت Azure محسوب می شود. با توجه به اطلاعات ثبت نامی متقاضیان، میزان تقاضا برای کسب مدرک Azure Administrator Associate بیش از مدرک های جدیدrole-based مایکروسافت می باشد.

مدرک MCSE 2016

مسیر اخذمدرک: با توجه به اینکه در حال حاضر برای متقاضیان کسب مدرک MCSE: Server Infrastructure انتخاب های بیشتر و روشن تری وجود دارد اما براساس استراتژی مدیریت حجم کاری شرکتی که در آن فعالیت می کنید و بخصوص در مورد استراتژی های مبتنی بر کلود ، نقش شغلی شما تعیین کننده اولویت اصلی شما برای کسب مدرک های جدید مایکروسافت است. در صورت وجود استراتژی on-premises در شرکت مربوطه ، مناسب ترین مدرک، مدرک : Core Infrastructure  MCSE مایکروسافت می باشد در حالی که در صورت وجود یک استراتژی ابری و به تبع آن نیاز به نقش های مدیریت ، توسعه دهنده / مهندس و یا معمار راهکارهای  رایانش ابری ، مهارت در حوزه کلود و مدارک ابری مایکروسافت مورد نظر می باشد.

7- ITIL® Foundation120.566$

در طول 30 سال گذشته، ITIL به گسترده ترین چارچوب مورد  استفاده در مدیریت فناوری اطلاعات در جهان بدل شده است. دلیل این امر، وجود مجموعه ای از بهترین شیوه ها(best practices) برای هماهنگی خدمات آیتی با نیازهای سازمانی و پوشش همه جانبه آن می باشد که در این راستا تمامی زوایای کاری از مدیریت  دسترس پذیری و ظرفیت برای مدیریت تغییرات و حوادث و بعلاوه مدیریت کاربردی و عملیاتی آیتی را پوشش می دهد.

مدرک ارتقا یافته ITIL با عنوان ITIL4 در سال 2019 منشتر شده که شامل روش های جدید کاری همگام با تحولات دیجیتالی نظیر DevOps، Agile و Lean IT می باشد.

مدرک Foundation ITIL یک مدرک سطح مقدماتی از مجموعه دوره های ITIL بوده که درک گسترده‌ای از چرخه عمر خدمات آیتی را ارائه می نماید. این مدرک به عنوان چارچوب مدیریت چرخه عمر آیتی پذیرفته شده است. لذا از مدرک های دیگر این لیست متفاوت بوده و یکی از معدود مدرک هایی است که بر فصل مشترک نیازهای فناوری اطلاعات و نیازهای کسب و کار تمرکز دارد.

مدرک itil

مسیر اخذ مدرک: کسب این مدرک نیازمند قبولی در آزمون فوق می باشد. پیش نیازی برای شرکت در آزمون ITIL Foundation وجود ندارد اما این مدرک ، پیش نیاز شرکت  در دوره های بین المللی میانی  Intermediate ITIL است.

8- Certified Information Security Manager (CISM)- 118.412$

مدرک CISM توسط گروه غیرانتفاعیISACA و با هدف مدیریت و تمرکز بر روی استراتژی های امنیتی و ارزیابی سیستم ها و خط مشی های کاری موجود و ارتقاء بهترین شیوه های امنیتی ایجاد شده است.

مدرک CISM

مسیر اخذ مدرک: آزمون هر ساله ودر بازه های زمانی مشخص  و بصورت کامپیوتری برگزار می‌شود. ثبت نام از طریق وب سایت ISACA و همچنین  یک واسط کاربری  exam locatorبرای پیدا کردن محل آزمون امکان پذیر می باشد.

پیش نیازهای لازم برای کسب این مدرک، حداقل 5 سال تجربه کاری در حوزه امنیت اطلاعات (IS)، با حداقل سه سال فعالیت در سمت مدیر امنیت اطلاعات می باشد. تجربه کاری می بایست در مدت زمان 10 سال مانده به آزمون یا در نهایت پنج سال پس از قبولی در آن باشد. برخی موارد جایگزین در الزامات مربوط به تجربه کاری برای کسب این مدرک وجود دارد. برای حفظ این مدرک، نیاز به اعتباردهی توسط سیستم آموزش پیوسته(CEC) می باشد.

9- Certified in Risk and Information Systems Control (CRISC)- 117.395

گروه ISACA مدرک CRISC را ارائه و مدیریت می کند و بالاترین و معتبرترین سطح تخصصی مدیریت ریسک به حساب می آید.

متخصصان Certified CRISC با درک ریسک های کسب و کار سازمانی، مهارت های لازم برای اجرا، توسعه و حفظ کنترل سیستم های اطلاعاتی را دارا می باشند.متخصصان CRISC-certified،  در زمینه شناسایی ریسک های تجاری مرتبط با فناوری اطلاعات از طریق اجرا، توسعه و حفظ کنترل سیستم های اطلاعاتی فعالیت می کنند.

مدرک CRISC

مسیر اخذ مدرک: برای کسب مدرک CRISC، نیاز به حداقل سه سال تجربه کاری در حداقل دو مورد از چهار حوزه مرتبط با مدرک و قبولی در آزمون فوق می باشد. تجربه کاری باید در طی 10 سال مانده به آزمون و یا در نهایت پنج سال پس از قبولی در آزمون مربوطه باشد. امتحان فوق هر سال در بازه زمانی مشخص و بصورت کامپیوتری برگزار می گردد. ثبت نام از طریق وب سایت ISACA و استفاده از یک واسط کاربری CBT locator (که در سایت ISACA موجود می باشد)برای پیدا کردن محل آزمون میسر می باشد.

اعتبار مدرک مذکور ، بصورت سالانه  و توسط تحصیلات تخصصی ادامه دار  (CPE) تمدید می گردد. دستیابی به مدرک CRISC مستلزم تلاش مستمر و سالها برنامه ریزی می باشد. علیرغم تمامی موارد فوق، این مدرک سال های متمادی در رده بالای لیست پردرآمدترین مدارک آی تی قرار داشته و با رشد رایانش ابری، همچنان در سالهای آینده نیز جزو پر تقاضاترین مدارک آی تی باقی خواهد ماند.

10- Certified Information Systems Security Professional (CISSP)- 116.900$

ارائه شده توسط کنسرسیوم صدور مدرک سیستم های امنیتی اطلاعات بین المللی(nternational Information Systems Security Certification Consortium) (ISC)2 به عنوان یک مدک vender-neutral (دید کلی به موضوعات داشته و منحصر به تولید کننده خاصی نمی باشد) و با هدف اثبات تخصص های امنیتی طراحی شده است. همانند دیگر گواهی نامه های امنیتی، تقاضا برای متخصصان این حوزه بالا بوده و انتظار می رود تا چندین سال آینده نیز این روند رو به رشد ادامه داشته باشد. کسب مدرک  CISSP به عنوان یک شاخص مهم از لحاظ برتری علمی و تجربی بسیاری از متخصصان فناوری اطلاعات نسبت به افراد فاقد این مدرک بوده و از دیدگاه عملی به عنوان یکی از مدرک های مهم فناوری اطلاعات برای متخصصان آیتی  محسوب می شود. میزان قابل توجه تقاضا برای کسب این مدرک، بیانگر تعداد بالای موقعیت های شغلی برای جذب متخصصان این حوزه می باشد. با یک جستجوی شغلی ساده در مناطق شهری متوسط یا بزرگ، به خوبی تعداد قابل توجه تقاضاهای شغلی در حوزه امنیت فناوری اطلاعات که نیازمند متخصصانی با مدرک CISSP می باشند، مشهود می باشد.

مدرک CISSP

مسیر اخذ مدرک: آزمون توسط تست سنترهای Pearson Vue Testing centers برگزار می‌گردد. برای کسب این مدرک نیاز به حداقل پنج سال تجربه کاری تمام وقت در حداقل دو حوزه از هشت موضوع مورد آزمون و در صورت نداشتن تجربه کاری، امکان کسب مدرک  (ISC) ² Associate  با شرکت در آزمون و قبولی در آن وجود دارد. بهرحال، شش سال یا بیشتر برای تکمیل تجربه کاری زمان لازم است.

امتحان شامل هشت بخش در حوزه امنیت رایانه شامل مدیریت امنیت و ریسک، امنیت شبکه و ارتباطات، امنیت توسعه نرم افزاری ، امنیت دارایی، معماری و مهندسی امنیت، مدیریت هویت و دسترسی، ارزیابی و تست های امنیتی و عملیات امنیتی می باشد. مدرک CISSP سالانه توسط آموزش حرفه ای ادامه دار (CPE) اعتبار می یابد.

11- Certified Ethical Hacker (CEH)- 116.306$

مدرک CEH توسط شورای بین المللی مشاوران تجارت الکترونیک (EC-Council) ایجاد شده و مدیریت می گردد. مخاطبان اصلی این مدرک، مدیران و ممیزان امنیتی، ادمین های وب سایت ها و افرادی که مسئولیت شبکه و امنیت داده ها را بر عهده دارند، می باشد. دوره مرتبط با این مدرک در طبقه بندی مربوط به دوره های امنیت شبکه قرار میگیرد و طراحی آزمون آن براساس ارزیابی توانایی داوطلبین در شناسایی حفره ها، ضعف ها و آسیب پذیری های امنیتی و محافظت از سیستم های شبکه ای در مقابل حملات سایری با استفاده از تکنیک ها و روش هایی که هکرها از آن بهره می برند، پایه گذاری شده است.تفاوت بین یک هکر و یک متخصص CEH در نوع عملکرد آنها می باشد. یک هکر همواره درصدد پیداکردن راهی به منظور آسیب زدن به سیستم ها، سرقت اطلاعات و غیره بوده در حالی که یک متخصص CEH به رفع نقایص امنیتی موجود در سیستم می پردازد.

هدف اصلی این مدرک، تخصص یافتن در شناسایی روشهای هک اخلاقی قابل استفاده در تست  نفوذ می باشد. تقاضا برای جذب متخصصان این حوزه در سطح جهانی  از میزان قابل توجهی برخوردار است.

این مدرک به طور مساوی به روش های پیاده سازی مبتنی بر ابر و مستقر در محل می پردازد. با توجه به افزایش حملات سایبری و در معرض خطر قرارگیری حجم زیادی از اطلاعات شخصی و تعهدات قانونی بالقوه، تقاضا برای بکارگیری متخصصان CEH بسیار بالا می باشد و در نتیجه متخصصان این حوزه در حال حاضر از حقوق بالایی برخوردار می باشند.

مدرک CEH به طور مستمر در حال به روز رسانی مطابق با ابزار و تکنیک های جدید بکارگرفته شده توسط هکرها و به طور یکسان مهارت های متخصصان امنیت اطلاعات  برای مقابله با این روش ها می باشد. موفقیت در این حوزه نیازمند داشتن  یک "ذهن هکری" و در نتیجه مقابله بهتر و موثرتر در برابر حملات سایبری می باشد.

مدرک CEH

مسیر اخذ مدرک: لازمه کسب این مدرک تنها نیازمند قبولی در آزمون CEH است که موادآزمون شامل  بک گراند دانش عمومی ، توانایی تجزیه و تحلیل و ارزیابی اطلاعات ، امنیت (در بسیاری از فرم ها)، ابزار / سیستم / برنامه های مورد استفاده، روش ها و روش شناسی(methodology)، مقررات و قوانین، و دیگر موارد اخلاقی می باشد.

اعتبار این مدرک با کسب 120 continuing education credits در هر دوره سه ساله قابل تمدید است. این اعتبارات را می توان از طریق روش های مختلف از جمله حضور در کنفرانس ها، نوشتن مقالات و حضور در وبینارها به دست آورد. برای اطلاعات بیشتر به EC Council مراجعه نمایید.

 

12- Citrix Certified Associate - Virtualization (CCA-V)113.442$

مدرک CCP-V ، مبانی مدیریت، نگهداری، نظارت و عیب یابی محیط های مجازی را پوشش می دهد. طراحی این برنامه برای ادمین های دسکتاپ و برنامه های کاربردی و کارکنان پشتیبانی فنی و یک مدرک سطح مقدماتی (entry-level) Citrix است. همانند بسیاری از مدرک ها، ارتقاء به مدرک حرفه ای Citrix Certified - Virtualization (CCP-V) ، افزایش حقوق و دستمزد متوسط و پیشرفت در حرفه کاری متخصصان آیتی را به همراه دارد. این مدرک پیش نیاز کسب مدرک مدرک حرفه ای مجازی سازی CCP-V است.

با توجه به تعداد بسیار پایین افراد دارای مدرک Citrix ، تقاضا برای جذب متخصصان این حوزه نسبتاً بالا می باشد.

مدرک Citrix Certified Associate - Virtualization (CCA-V)

مسیر اخذمدرک: یک مدرک سطح مقدماتی بوده که کسب آن تنها نیازمند داشتن تجربه عملی و قبولی در  امتحان مربوطه می باشد.

 13- CompTIA Security+- 110.321$

آزمون CompTIA Security+ یک امتحان سطح متوسط (intermediate-level) با تمرکز بر روی طیف گسترده ای از مباحث پایه امنیتی شامل امنیت داده ها، برنامه ها، میزبان ها، شبکه ها و امنیت فیزیکی و عملیاتی سیستم ها است. انتظار می رود که فراگیران  پس از کسب این مدرک، درک پایه ای از شیوه های رمزنگاری، کنترل دسترسی ، توسعه امنیت نرم افزار ی و hardening سیستم ها(فرایند امن سازی سیستم ها با کاهش سطح آسیب پذیری) را داشته باشند. بسیاری از سازمان ها کسب این مدرک را به عنوان حداقل سطح مهارتی لازم برای انجام وظایف مرتبط با مسائل امنیتی خود نیاز دارند.

مدرک CompTIA Security+

مسیر اخذ مدرک: آزمون های CompTIA برای اطمینان از مهارت های لازم متخصصان آیتی برای کار در صنعت فناوری اطلاعات طراحی شده اند. بنابراین بر خلاف تصور ، قبولی در این آزمون ها به آسانی امکان پذیر نبوده بلکه نیاز به آمادگی کامل دارد. اگرچه تجربه کاری در زمینه کاری مربوطه برای قبولی در آزمون موثر می باشد، اما مشاغل سطح میانی آیتی نمی توانند تمامی دانش و مهارت های  مورد نیاز برای قبولی در امتحان فوق را پوشش دهند. متقاضیان آزمون Security+  باید دارای حداقل دو سال تجربه کاری بعه عنوان ادمین شبکه در حوزه امنیت و دانش عملی به روز امنیت اطلاعات  باشند و بهتر است که دارای مدرک CompTIA Network+ نیز باشند.

14- CompTIA Network+- 107.143

آزمون CompTIA Network+ یک آزمون سطح مقدماتی شبکه می باشد که مخاطبان آن تکنسین‌های help desk شبکه، نصب کننده های زیرساخت و تکنسین های تازه کار شبکه است. این آزمون موضوعات مربوط به نصب، تعمیر و نگهداری ، عیب یابی شبکه ها(شبکه های اترنت و وایرلس) و همچنین پروتکل های مختلف شبکه های LAN و WAN و اهمیت امنیت در این شبکه ها را پوشش می دهد. کسب این مدرک نشان دهنده  دانش پایه ای مرتبط با پروتکل های شبکه و زیرساخت شبکه و آغاز شروع مستمر برای کسب مدرک های دیگر مدارک اختصاصی تر مانند CCNA شرکت سیسکو محسوب می شود.

مدرک CompTIA Network+

مسیر اخذ مدرک: آزمون های CompTIA برای اطمینان از مهارت های لازم متخصصان آیتی برای کار در صنعت فناوری اطلاعات طراحی شده اند. بنابراین قبولی در این آزمون ها به آسانی امکان پذیر نبوده بلکه نیاز به آمادگی کامل دارد. اگرچه تجربه کاری در زمینه کاری مربوطه برای قبولی در آزمون موثر می باشد، اما مشاغل سطح میانی آیتی تمامی اطلاعات مورد نیاز برای قبولی در امتحان مذکور را پوشش نمی دهند. مدارک CompTIA IT Fundamentals certification  و CompTIA A+ certification پیش نیازهای لازم برای کسب مدرک Network+ می باشند.

15- Cisco Certified Networking Professional (CCNP) Routing and Switching- 106.957

مدرک سوئیچینگ و روتینگ سیسکو CCNP یکی از مدرک های پیشرفته سیسکو می باشد که تضمین کننده وجود مهارت های لازم مهندسان و ادمین های شبکه برای برنامه ریزی، پیاده سازی، تأیید و عیب یابی شبکه های سازمانی محلی(LAN) و گسترده (WAN) و توانایی همکاری با متخصصان پیشرفته امنیت ، صدا، شبکه های بی سیم و متخصصان راهکارهای ویدئویی(video solutions)  می باشد. داوطلبان باید حداقل دارای یک سال سابقه کار در حوزه شبکه و همچنین توانایی کار مستقل بر روی  راهکارهای شبکه‌های پیچیده (complex network solutions) را دارا باشند.

مدرک CCNP و دوره آن همواره از مدارک برتر آی تی با پایداری بالا و تقاضای گسترده می باشد در حالی که مدارک دیگر آی تی دارای پایداری نسبی بوده و از میزان تقاضای متغییری برخورداراست، اما مدرک روتینگ و سوییچینگ سیسکو تقریبا مورد نیاز تمام سازمانها (سازمانهایی که برای ذخیره سازی اطلاعات از شبکه های محلی و یا از فضای ابری استفاده می کنند) می باشد.

مدرک CCNP R&S

مسیر اخذمدرک: پیش نیاز کسب مدرک CCNP دارا بودن مدرک دستیاری مسیریابی و سوئیچینگ سیسکو(CCNA) و قبولی در سه آزمون :1- مسیریابی(routing)، 2- سوییچینگ(switching)، و 3- عیب یابی(Troubleshooting) شبکه می باشد.

 

نظرات

به عنوان اولین نفر، نظر خود را بنویسید!

متن ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.