تغییرات جدید مدارک سیسکو

سیسکو در همایش سالانه خود موسوم به سیسکو لایو 2019 از اعمال تغییرات اساسی در زمینه ارائه مدارک تخصصی خود خبر داد؛ ما در این مقاله قصد داریم تا به صورت خلاصه شما را در جریان آنچه در این همایش از جانب سیسکو اعلام شده است قرار دهیم. با ما همراه باشید.

 

دانلود نقشه راه جدید سیسکو

در وارد کردن آدرس ایمیل خود دقت فرمائید، فایل به ایمیل شما ارسال می گردد.

مدرک جدید CCNA !!!

بر اساس اعلام سیسکو در این همایش کلیه مدارک سیسکو CCNA  در شاخه های مختلف، جای خودشان را به یک آزمون و یک مدرک واحد می دهند. بله درست شنیدید، این تغییر بزرگ رسما توسط سیسکو اعلام و از تاریخ 24 فوریه 2020 (برابر با 5 اسفند 1398) اجرایی خواهد شد.

تا پیش از این تغییر کلیه دانشجویان برای بدست آوردن مدرک CCNA یا CCNP در شاخه های مختلف، مسیر متفاوتی را طی می نمودند و به ازای هر مدرک در آزمون جداگانه ای شرکت می کردند. اما اکنون پس از این تغییر افراد برای کسب مدرکCCNA  تنها در یک دوره و یک آزمون شرکت می کنند. کد آزمون جایگزین اعلام شده برای این مدرک جدید سیسکو 200-301 CCNA اعلام شده است.

بنا بر اعلام سیسکو شرکت در دوره جدید CCNA و اخذ مدرک آن پیش نیازی خاصی ندارد اما همچنان به افراد توصیه شده است تا از حداقل دانش لازم در این حوزه برخوردار و با مبانی مربوط به شبکه آشنایی داشته باشند. در واقع اینگونه که به نظر می رسد دوره مقدماتی شبکه Network Plus متعلق به CompTIA همچنان مناسب ترین گزینه برای پوشش دانش مقدماتی افراد برای شرکت در دوره جدید CCNA 200-301 خواهد بود.

 

CCNA جدید جایگزین کدام مدارک خواهد بود؟

مدرک جدید CCNA 200-301 جایگزین مدارک زیر خواهد بود:

با این تغییرات نقشه راه فعلی مدارک سیسکو به شکل زیر درخواهد آمد:

نقشه راه جدید مدارک سیسکو

 

تغییرات مدارک جدید CCNP سیسکو

حتما با مرور نقشه راه جدید مدارک سیسکو به این نکته پی برده اید که تغییرات به وجود آمده تنها به مدارک سطح CCNA دوره های آن خلاصه نشده و مدارک سطح CCNP را نیز شامل می شود. بر این اساس بسیاری از مدارک CCNP نیز کنار گذاشته خواهند شد. همانطور که ممکن است مطلع باشید در حال حاضر کارشناسانی که قصد دارند در شاخه های مختلف سیسکو مدرک خاصی کسب کنند، ابتدا کار خود را با مدارک سطح CCNA مختص به همان حوزه آغاز می کنند و پس از گذراندن این مرحله است که به دریافت مدرک CCNP نائل می شوند. اما پس از 24 فوریه 2020 (5 اسفند 1398) مدرک جدید CCNA 200-301 پیش درآمد ورود شما به دوره های سطح CCNP در حوزه های مختلف خواهد بود.

اما تغییرات به همین جا ختم نمی شود و بنا به اعلام سیسکو برای دریافت مدارک سطح CCNP هیچ پیش نیازی تعریف نشده است و همین موضوع به تنهایی یکی دیگر از تغییرات بزرگ اعلام شده در همایش سیسکو 2019 است. در شیوه جدید شما برای کسب مدرک CCNP در هر یک از شاخه ها تنها مجبور به قبولی در دو آزمون می باشید که به ترتیب عبارتند از؛ یک آزمون اصلی (Core Exam) و دیگری قبولی در یکی از آزمون های متمرکز (Concentration Exam). این آزمون ها برای هر یک از شاخه ها متفاوت می باشد.

 

تازه واردی به نام مدرک Specialist سیسکو

نقشه راه جدید سیسکو نکات جدید دیگری هم نیز دارد و آن حضور مدرک تازه ای با نام Cisco Certified Specialist می باشد. همانطور که گفته شد از این پس برای دریافت مدرک CCNP شما می بایست روی هم رفته در دو آزمون شرکت کنید. اما اگر شما در آزمون CORE قبول نشده اما در یکی از آزمون های موسوم به Concentration Exam قبول شوید مدرک تحت عنوان Cisco Certified Specialist دریافت خواهید نمود.

 

مدارک جدید CCNP کدامند؟

تغییرات به وجود آمده باعث خواهد شد تا ارائه مجموعه مدارک CCNP از این پس تنها در شاخه زیر ادامه پیدا کند:

 

تغییرات مدارک جدید CCIE سیسکو

انتظار عدم تغییر در بالاترین سطح از مدارک سیسکو در میان چنین تغییرات اساسی که در لایه های مقدماتی و متوسط مدارک تخصصی سیسکو به وجود آمده است شاید انتظار دور از ذهنی به نظر برسد. معنی این عبارت این است که باید به اطلاع شما علاقه مندان به دوره های تخصصی سطح CCIE برسانیم که این تغییرات گریبان مدارک CCIE سیسکو را نیز گرفته است. بدین ترتیب از این پس مدارک سطح CCIE سیسکو به شش شاخه محدود گردیده و دیگر به ازای هر یک آن ها یک آزمون CCIE written وجود  ندارد. در عوض شما می بایست برای اخذ این مدرک آزمونCORE  مربوط به آن شاخه را همراه با شرکت در لابراتور 8 ساعته پشت سر بگذارید.

به عنوان مثال چنانچه قصد دارید تا مدرک جدید CCIE Security را دریافت کنید ابتدا می بایست آزمون CORE متعلق به دوره CCNP Security (SCOR 300-701) را پشت سر گذاشته و سپس در لابراتور 8 ساعته مربوط به آن با نام CCIE Security v6.0  شرکت کنید. این رویه در مورد تمامی حوزه ها به غیر از حوزه CCIE Enterprise صدق می کند.

در مورد مدرک CCIE Enterprise شما دو انتخاب پیش روی دارید CCIE Enterprise Wireless و CCIE Enterprise Infrastructure. در هر دو این مسیرها آزمون  Coreمربوط به CCNP Enterprise (ENCOR 300-401) مشترک است و این دو شاخه در در زمینه لابراتور است است که از یکدیگر تفکیک می شوند. هر یک از این شاخه ها به ترتیب لابراتورهای مختص به خود را دارند که عبارتند از: CCIE Enterprise Wireless v1.0 و CCIE Enterprise Infrastructure v1.0..

لیست مدارک جدید CCIE به شرح زیر می باشد:

 

مدرک جدید سیسکو:  DevNet

سیسکو در راستای تصمیمات جدیدی که برای همگام شدن با تحولات روز دنیای فناوری اتخاذ نموده است یک لاین جدید را نیز به مدارک خود اضافه کرده است. این لاین DevNet نام دارد. سیسکو در این لاین قصد دارد تا برنامه نویسی (عمدتا پایتون)  را با infrastructure ترکیب کند.

این مدرک در چهار سطح عرضه خواهد شد:

شیوه اخذ مدارک این حوزه مانند 5 حوزه دیگر مدارک جدید سیسکو می باشد. یعنی شما برای کسب مدرک CCNA DevNet یک آزمون، برای مدرک Specialist یک آزمون و برای مدرک CCNP DevNeT روی هم رفته دو آزمون را پشت سر بگذارید.

چیدمان مدارک مربوط به لاین جدید DevNet به شکل زیر خواهد بود:

نقشه مدارک DevNET سیسکو

 

جمع بندی تغییرات مدارک سیسکو

به صورت خلاصه :

  • مدرک CCENT حذف گردیده است.
  • کلیه مدارک سطح CCNA به یک CCNA واحد تبدیل می گردد.
  • دیگر مدرک CCNA پیش نیاز اخذ مدرک CCNP نخواهد بود.
  • از این پس قبولی تنها در یک آزمون سطح CCNP بدون دست آورد نخواهد بود و حداقل مدرکی تحت عنوان مدرک Specialist به شما تعلق خواهد گرفت.
  • گرایش های سیسکو به 6 حوزه Enterprise – Datacenter – Collaboration – Service Provider – Security – DevNet تبدیل شده است.
  • فرآیند اخذ مدرک CCIE نیز تا حدود زیادی تغییر کرده است.

 

نکته بسیار مهم در رابطه با تغییرات مدارک سیسکو

قطعا سوال مهم افرادی که قصد دارند به زودی مدارک سیسکو را اخذ کنند این است که شرایط مهاجرت از مدارک پیشین سیسکو به مدارک جدید چگونه خواهد بود؟ آن طور که سیسکو عنوان کرده است برای کلیه افرادی که تا پیش از تاریخ 24 فوریه 2020 (برابر با 5 اسفند 1398)  مدارک خود را اخذ نموده اند ، گواهینامه یا همان مدرک دوره جدید های جدید صادر خواهد شد. این موضوع به تنهایی بیانگر این پیغام به مخاطبان است که اگر قصد دارند تا مدرک سیسکو کسب کنید بهتر است هر چه زودتر اقدام کنند. با این کار در اصطلاح با یک تیر دو نشان می زنند. می پرسید چرا؟ زیرا با این کار شما علاوه بر در امان ماندن از تغییرات جدید سیسکو، مدرک جدید آن را نیز کسب خواهید نمود.

 

کلام آخر

اطلاعات جامع تر و دقیق تر به زودی توسط سیسکو وکارشناسان مرتبط با این حوزه منتشر خواهد شد و ما سعی می کنیم تا با برگزاری همایش ها، وبینار ها و مقالات بلاگ شما را در جریان آخرین تحولات مربوط به این موضوع قرار دهیم.

 

نظرات

به عنوان اولین نفر، نظر خود را بنویسید!

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.